День в історії: Магелланова протока і найпотужніший землетрус в Португалії


Опубликованно 17.01.2020 00:10

День в історії: Магелланова протока і найпотужніший землетрус в Португалії

Магелланова протока

21 жовтня 1520 року, в день Святої Урсули, приблизно на 52-ї паралелі південної широти Магеллан відкрив мис, який він і назвав на честь цього свята. А 1 листопада, у день Всіх Святих, сильний шторм заніс кораблі Магеллана в бухту, подальше плавання через яку призвело в протоку, пройшовши який, експедиція потрапила в Тихий океан.

Від Атлантики до Тихого океану протоку був пройдений Магелланом до 28 листопада 1520 року. Магеллан дав протоці португальське назва свята Всіх Святих — Estreito de todos os Santos, однак пізніше іспанський король змінив його, давши іспанське назву на честь Фернана Магеллана — Estrecho de Magallanes..

Острів Вогняна Земля довгий час вважалася північною частиною Невідомої Південної землі.

День народження творця ручки

У 1863 народився Джордж Паркер, американський винахідник пір'яний ручки, засновник компанії Parker Pen Company.

У 1880 році Паркер став працювати в Джейнсвиллской Телеграфної школі і підробляти ремонтом та продажем пір'яних ручок. Постійно стикаючись з їх ненадійністю, він став експериментувати зі способами запобігання витікання чорнила.

У 1888 році Паркер заснував Parker Pen Company. У наступному році він отримав свій перший патент на пір'яну ручку. До 1908 році його завод на Main Street Джейнсвилле став найбільшим виробником пір'яних ручок в світі.

Велике лісабонську землетрус

Велике лісабонську землетрус стався 1 листопада 1755 року, в 9.20 ранку. Воно перетворило в руїни Лісабон - столицю Португалії, і стало одним з найбільш руйнівних і смертоносних землетрусів в історії, забравши життя близько 90 тисяч осіб за 6 хвилин.

За підземними поштовхами пішли пожежа і цунамі, що заподіяло особливо багато бід в силу прибережного розташування Лісабона. Землетрус загострило політичні протиріччя в Португалії і припинило колоніальні амбіції, наявні у країни в XVIII столітті.

Подія широко обговорювалося європейськими філософами епохи Просвітництва та сприяло подальшому розвитку концепцій теодицеї. Це перше вивчене наукою землетрус послужило поштовхом до зародження сучасної сейсмології.

В даний час геологи оцінюють магнітуду Лісабонського землетрусу близько 8,7. Епіцентр землетрусу знаходився в Атлантичному океані, приблизно в 200 кілометрах на південний захід від мису Сан-Вісенте.

Згідно з описами, землетрус тривало від трьох з половиною до шести хвилин, викликавши величезні тріщини в землі, шириною п'ять метрів, відділивши центр міста від решти суші. Що залишилися в живих кинулися до здавався безпечними доків і побачили, що вода відступила, оголивши дно моря з уламками кораблів. Через кілька хвилин після землетрусу величезне цунамі накрило гавань і центр міста, рвонуло вгору за течією річки Тежу. За ним послідувало ще дві хвилі. Райони міста, не порушені цунамі, були знищені пожежами, продолжавшимися п'ять днів.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували поява семимільярдного жителя Землі.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости