У Мінекономрозвитку роз'яснили закон про сумлінних покупців житла
Опубликованно 22.01.2020 00:24
Вступив з 1 січня 2020 року закон про захист сумлінних власників житла містить ряд спеціальних гарантій для тих, хто придбав приватизовану квартиру. Роз'яснення про заходи підтримки сумлінних покупців нерухомості надали в Мінекономрозвитку, з чиєї ініціативи був прийнятий відповідний комплекс законодавчих заходів.
Тепер у добросовісних власників житло не буде витребувана, якщо минуло три роки після вибуття квартири з державної або муніципальної власності і переходу до першого добросовісному набувачеві. Крім того, тепер добросовісним набувачем визнається особа, полагавшееся на дані Єдиного державного реєстру нерухомості при придбанні квартири. Раніше такі законодавчі гарантії визнання сумлінності при таких угодах відсутні.
У тому випадку, коли квартира витребувана в межах трирічного терміну, власнику належить компенсація — і якщо раніше сума компенсації становила не більше 1 млн руб., то зараз виплата буде прив'язана до кадастрової вартості житла або до реального збитку.
Підготовлені Мінекономрозвитку Росії зміни повинні істотно скоротити кількість позовів про витребування жилого приміщення, пред'являються органами публічної влади до добросовісному набувачеві. Зараз рішення по таким власникам передається на відкуп судам, і хоча, як правило, суди приймають рішення на користь добросовісного набувача, виявлено випадки, коли громадянину складно було довести свою сумлінність при придбанні нерухомості. Це пов'язано з різною трактуванням норм законодавства.
Відповідні справи неодноразово були предметом розгляду в Конституційному суді Росії, правова позиція якого також лягла в основу законодавчих змін.
Для прикладу, добросовісний набувач квартири міг її позбутися, якщо при первинній приватизації були допущені помилки (не з вини набувача) чи порушений закон з боку державного органу (наприклад, договір приватизації підписаний уповноваженою особою). Такі ситуації могли виникнути через шахрайських дій. Наприклад, коли всі власники померли, квартира повинна була перейти державі як виморочне майно, але її оформили за підробленими документами.
Комплекс законодавчих заходів, що захищають громадян перед позовами державних і муніципальних органів про витребування житла, набрав чинності з 1 січня 2020 року. Заходи захисту сумлінних покупців житла запропоновані і розроблені Мінекономрозвитку. Держдума прийняла закон в липні, Володимир Путін підписав його у грудні 2019 року.
Категория: Недвижимость