Не тільки Атлантида: 7 затонулих стародавніх міст


Опубликованно 15.02.2020 00:36

Не тільки Атлантида: 7 затонулих стародавніх міст

Редакція «РБК-Нерухомості» вже розповідала про процвітаючих російських містах, затоплених у роки бурхливого розвитку гідроенергетики. Подібних «кам'яних утоплеників» знаходять по всьому світу. Вони покояться біля берегів Італії, Китаю, Греції та інших сучасних держав.

Під товщею морської води століттями «законсервовані» стародавні та середньовічні поселення, зберігають тисячі цінних артефактів. До деяких з них тепер можна доторкнутися — для цього достатньо надіти маску і акваланг. Історія самого старого затонулого міста з нашого списку нараховує понад 5 тис. років.

Самабах, Гватемала

Тривалий час це місто, як і Атлантида, вважався не більше ніж красивою легендою. Лише в 1996 році дайвер-любитель Роберто Самайоа виявив в одному з озер Гватемали таємничі руїни. Правда, його розповіді тоді ніхто не повірив — дослідження почалися лише через два роки. А в 2008-му знахідкою зацікавилися професійні археологи. Вони з'ясували, що місто пішло під воду понад 2 тис. років тому. Причому абсолютно раптово: про це свідчать знайдені на його території цінні артефакти і незаймані ритуальні речі. Вчені вважають, що Самабах був давнім релігійним центром майя. За однією з версій, він перебував на невеликому острові, який пішов під воду із-за зсуву або виверження вулкана. Щоб переправлятися туди, віруючі наймали човни. До речі, Самабах — це сучасна назва. Його придумав Роберто Самайоа.

Фото: wikimedia.org

Геракліон-Тоніс, Єгипет

Ще один город, який вважався безвісти зниклим і виявлений на початку цього століття. Багато століть про нього було відомо лише за описами історика Геродота. Місто знаходилося на березі Середземного моря і був найважливішим портом Стародавнього Єгипту — його сполучною ланкою із західним світом. Греки називали порт Гераклионом, єгиптяни — Тонісом. Підводний археолог Франк Годдио разом з командою колег протягом довгих років вивчав підводні руїни, щоб скласти повну карту Геракліона. В процесі досліджень він знайшов частина головного міського храму, сотні затонулих кораблів, гігантські статуї, глиняний посуд, коштовності і золоті монети. Багато знахідки були підняті на поверхню для поповнення музейних колекцій. За словами вчених, Геракліон пішов на дно Середземного моря в VIII столітті н. е.., але точні причини цього досі залишаються загадкою.

Фото: franckgoddio.org

Байі, Італія

Затонулий античне місто Байї вважається Лас-Вегасом Стародавнього Риму. Невипадково Цицерон Сенека і називали його притулком пороку. По вихідних сюди з'їжджалися найбагатші люди імперії, щоб як слід відпочити. Це був модний курортне місто в околицях Неаполя з розкішними віллами, фонтанами, басейнами, приватними рибними ставками і термальними джерелами. Байї йшов під воду поступово — з-за коливань земної кори. Його вціліла частина була розграбована сарацинами, а після епідемії малярії спорожніла остаточно. Сьогодні місцеві дайвінг-центри пропонують туристам відправитися в підводне плавання з Байї. Під час нього можна побачити римські колони, древні дороги, статуї і майстерно вимощені площі. Якщо хочете спробувати — варто поквапитися. Сейсмологи прогнозують нове посилення вулканічної активності в тій місцевості.

Дварака, Індія

Засновником Двараки вважається бог Крішна. Місто був побудований за його наказом за одну ніч і проіснував 10 тис. років. Древні манускрипти вказують: тут знаходилися пишні сади, прямі дороги, широкі вулиці і безліч багатих палаців. Двараку іноді навіть називали «містом золота». За легендою, на цьому місці існувало щонайменше шість поселень з тією ж назвою, які одне за іншим поглинуло Аравійське море. Пошуки Двараки почалися в 1990-е роки, коли дослідники натрапили на шматок цегляної стіни. Схема Двараки, описана в древніх текстах, збіглася зі схемою міста, виявленого археологічної групою. В подальшому були знайдені залишки фундаментів, мідні монети, кераміка та інші артефакти, вік яких налічує тисячі років. За словами вчених, місто накрило цунамі. Сьогодні розкопки майже не ведуться — їх не схвалюють місцеві влади.

Фото: wikimedia.org

Ши-Чен, Китай

Китайський місто Ши-Чен затопили в 1959 році — під час будівництва гідроелектростанції. Сьогодні цей давній політичний і економічний центр східної провінції Чжецзян спочиває на глибині 28 м, в одному з наймальовничіших штучних водойм країни — озері Циндао. Воно знамените своєю кришталево чистою водою і великою кількістю островів. Озеро захищає 1300-річний місто від несприятливих зовнішніх впливів, тому навіть дерев'яні конструкції тут залишаються напрочуд міцними. Після затоплення про Місто лева надовго забули. А в 2001-му Міністерство туризму Китаю вирішила перетворити його в модну пам'ятка. Спочатку фахівці досліджували дно в пошуках найбільш ефектних локацій, потім розробили цікаві маршрути і, нарешті, відкрили дайвінг-центр. Тепер це одне з найбільш відвідуваних дайверами місць.

Фото: Xinhua/Global Look Press

Порт-Ройял, Ямайка

Порт-Ройял — один з головних символів Ямайки. Коли-то цей портове місто називали самим багатим і порочним місцем планети. Не дивно: він був справжнім раєм для піратів, головорізів, любителів наживи і дам легкої поведінки. Вулиці Порт-Ройяла рясніли борделями, гральними будинками і питущими закладами. «Вічне свято» закінчився 7 червня 1692 року. Вранці жителі відчули перші підземні поштовхи і почули гуркіт. Спочатку на це ніхто не звернув уваги: легкі землетруси траплялися і раніше. Проте зовсім скоро люди стали в паніці вибігати з будинків. В цей день стався потужний землетрус силою 7,5 бала. Спочатку в Порт-Ройяле зруйнувалися будівлі, потім активізувалися гейзери. В кінці на місто обрушилося руйнівне цунамі. Жертвами стихії стали понад 2 тис. осіб, а тих, що вижили пірати вбили, разграблявшие затоплені будинки.

Фото: wikimedia.org

Павлопетрі, Греція

Найстарішим затонулим містом вважається грецький Павлопетрі. Його історія нараховує понад 5 тис. років. Колись процвітаюче місто площею 30 тис. кв. м був відкритий британським підводним археологом Ніколасом Флемінгом у 1967 році. Після затоплення він жодного разу не з'являвся на поверхні, тому не був забудований новими поселеннями і зберіг первісний вигляд. За багато століть міські будівлі руйнувалися, але планування вулиць залишилася тією ж, що й тисячі років тому. Нещодавно за допомогою 3D-технологій фахівці змогли створити точну реконструкцію затонулої місцевості. Крім того, під час розкопок археологи виявили глиняний посуд, доісторичний кладовищі, руїни релігійних і житлових будівель. Але справжню назву міста, як і основне заняття його мешканців, залишається загадкою. Павлопетрі не раз страждав від землетрусів: в 1000 році до н.е. одне з них стало причиною затоплення.



Категория: Недвижимость