День в історії: Відкриття Плутона і перша доставка пошти літаком
Опубликованно 20.02.2020 00:14
День народження Алессандро Вольти
Алессандро Вольта народився 18 лютого 1745 року у старовинної аристократичної сім'ї, в містечку Комо поблизу Мілана (Італія).
Учився в школі ордена єзуїтів у Комо, де виявив здібності до риторики і проявив інтерес до природничих наук.
У 1774-1779 роках викладав фізику в гімназії у Комо, в 1779 році став професором університету в Павії. З 1815 року Вольта – директор філософського факультету в Падуї.
Роботи Вольта присвячені електрики, хімії та фізіології. Вольта винайшов ряд електричних приладів (электрофор, електрометрії, конденсатор, електроскоп). У 1776 році Вольта виявив і дослідив горючий газ (метан).
У 1792-1794 роках, зацікавившись “твариною електрикою“, відкритим Л. Гальвані, Вольта провів ряд дослідів і показав, що спостережувані явища пов'язані з наявністю замкнутого ланцюга, що складається з двох різнорідних металів і рідини.
Вольта вважав причини “гальванізму“ фізичними, а фізіологічні дії – одними з проявів цього фізичного процесу. Провівши досліди з різними парами електродів, Вольта встановив, що фізіологічне роздратування нервів тим сильніше, чим далі відстоять один від одного два металу в наступному ряду: цинк, олов'яна фольга, олово, свинець, залізо, латунь і т. д. до срібла, ртуті, графіту. Цей знаменитий ряд напруг (активностей) Вольта і становив ядро ефекту; м'яз жаби була лише пасивним, хоча і дуже чутливим электрометром, а активними ланками були метали, від контакту яких і відбувалася їх взаємна електризація.
Проводячи численні порівняльно-фізіологічні досліди, Вольта спостерігав у тварин велику електричну збудливість нервів у порівнянні з м'язами, а також гладкої мускулатури кишечника і шлунка порівняно зі скелетної. Він виявив (1792-1795) електричну подразливість органів зору і смаку у людини. Ці роботи мали велике значення в історії методів фізіологічного експерименту.
У 1800 році Вольта винайшов так званий Вольтів стовп – перше джерело постійного струму. Винахід вольтова стовпа доставило Вольта всесвітню славу і зробило величезний вплив не тільки на розвиток науки про електрику, але і на всю історію людської цивілізації. Вольтів стовп сповістив про настання нової епохи – епохи електрики. Вольта був обраний членом Паризької та інших академій наук, Наполеон зробив його графом і сенатором Італійського королівства. Іменем Вольта названа одиниця електричної напруги – Вольт.
Помер Алессандро Вольта 5 березня 1827 року в рідному містечку Комо. Вперше здійснена доставка пошти літаком
Доставка листів по повітрю мала місце задовго до появи авіапошти як регулярної служби, доступною для широкої публіки. Так, поява в 1903 році аеропланів відразу ж викликало інтерес щодо їх залучення до перевезення пошти.
Перший такий офіційний рейс відбувся 18 лютого 1911 року в Індії Аллахабад до Наини (Naini), під час якого Анрі Піку перевіз 6,5 тисяч листів і 250 спеціальних листівок на відстань 13 км. Листи були погашені спеціальним штемпелем з написом: “First aerial post. U. P. Exhibition. Allahabad. 1911“ (“Перша повітряна пошта. Об'єднана національна виставка. Аллахабад. 1911“).
Спеціальний штемпель аллахабадської авіапошти ставили червоною фарбою, невелика частина кореспонденції службового характеру отримала відбитки чорного кольору. Штемпель був виготовлений на замовлення уряду Індії поштовим відомством у місті Алигаре і є унікальним: кліше було знищено відразу ж після закінчення польоту. На штемпелі зображено силует летить біплана над горами Азії.
Проект штемпеля був намальований ініціатором польоту Уолтером Уиндхэмом, власником автомобільної фірми, що заснував в 1908 році авіаційний клуб. Сума, виручена від перевезення авіапошти, була передана готелі “Оксфорд і Кембридж“ на утримання студентів.
Відкриття Плутона
Плутон, до недавнього часу вважався дев'ятою планетою Сонячної системи, розташованої в 40 раз далі від Сонця, ніж Земля, довгий час залишався невивченим.
Його існування теоретично передбачив американський астроном Персиваль Ловелл в 1915 році.
Через 15 років після цього відкрив планету співробітник обсерваторії Ловела астроном Клайд Вільям Томбо. У цій обсерваторії Томбо працював з 1929 року. Завданням молодого вченого стало систематичне отримання зображень нічного неба у вигляді парних фотографій з інтервалом між ними в два тижні з подальшим порівнянням пар для знаходження об'єктів, що змінили своє положення. Для порівняння використовувався блинк-компаратор, що дозволяє швидко перемикати показ двох пластинок, що створює ілюзію руху для будь-якого об'єкта, який змінив позицію, або видимість між фотографіями.
18 лютого 1930 року, після майже року роботи, Томбо виявив можливо рухомий об'єкт на знімках від 23 і 29 січня. А 13 березня 1930 року, після того, як обсерваторія отримала інші підтвердні фотографії, новина про відкриття була телеграфирована в обсерваторію Гарвардського коледжу.
Право дати назву новому небесному тілу належало обсерваторії Ловела. Варіанти назви почали надходити зі всього світу. Ім'я “Плутон“ першою запропонувала Венеція Берні, одинадцятирічна школярка з Оксфорда. Вона цікавилася не тільки астрономією, але і класичної міфологією, і вирішила, що це ім'я — давньоримський варіант імені грецького бога підземного царства — підходить для такого, ймовірно, темного і холодного світу.
Офіційно об'єкт отримав ім'я 24 березня 1930 року. А через 76 років, у серпні 2006 року, яка проходила в Празі асамблеї Міжнародного астрономічного союзу Плутон позбавили статусу планети Сонячної системи. Він тепер лише “карликова планета“.
Нагадаємо, днем раніше ми згадували мову програмування Ада і спалення Бруно.
Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.
Категория: Новости