Розлучених батьків зобов'язали оплачувати дитині житло. Що потрібно знати


Опубликованно 05.03.2020 00:04

Розлучених батьків зобов'язали оплачувати дитині житло. Що потрібно знати

Батька, що живе після розлучення окремо від дитини, притягнуть до оплати додаткових витрат, що стосуються житла для неповнолітнього. Відповідний закон набув чинності сьогодні, 17 лютого.

Розповідаємо, для чого прийнятий закон, за яких обставин і в якому розмірі батьків зобов'яжуть оплачувати дитині житлову нерухомість.

Про закон

Нові поправки до Сімейного кодексу розширюють перелік обставин, коли батьки повинні матеріально забезпечувати дітей при розлученні. Раніше до оплаті додаткових витрат на дитину (батьків можна було залучити тільки в відсутність угоди і наявності особливих зобов'язань, як правило, пов'язаних з важкою хворобою або каліцтвом дітей. Тепер же відсутність придатного для постійного проживання жилого приміщення додали в список особливих обставин. Завдяки цьому обидва батьки будуть притягнуті до витрат по забезпеченню дитини житловою нерухомістю.

Аліментні зобов'язання можуть виникати не тільки у випадку розлучення батьків, але також при роздільному проживанні подружжя, які перебувають у шлюбі, пояснила керівник Юридичної служби ріелторської компанії «Інком-Нерухомість» Світлана Краснова.

Новий закон спрямований на захист не тільки дитини, але і батьків, який проживає разом з ним. «Це положення прийнято Державної думою для того, щоб уникнути надмірного навантаження на одного з батьків неповнолітньої дитини за несення тягаря по оплаті житла», — розповів AVG Legal адвокат Олексій Гавришев.

Коли доведеться платити

Нова норма буде працювати у випадку, якщо у неповнолітньої дитини та батька, з яким він проживає, немає постійного житла. Також закон поширюється на батьків, яким доводиться орендувати квартиру або будинок. Крім того, норма враховує випадки, коли житлова нерухомість потребує ремонту або обтяжена іпотечним кредитом, уточнює Гавришев.

Згідно із законом, порядок участі батьків у несенні додаткових витрат та їх розмір визначається судом виходячи з матеріального і сімейного становища батьків та дітей та інших заслуговують уваги інтересів сторін у твердій грошовій сумі, підлягає сплаті щомісяця, уточнює Краснова.

Механізм виплат

У новому законі не прописаний механізм витребування виплат у розлучених батьків за житло для дитини. Наприклад, неясно, чи торкнеться нововведення комунальних платежів. «Якщо так, ситуація виглядає досить зрозумілою: в принципі, можна розрахувати частку комунальних платежів, які припадають на дитину, і витребувати половину цієї суми від того з батьків, хто пішов з сім'ї. Правда, незрозуміло, як це зробити на практиці: чи потрібна якась довідка від керуючої компанії вдома, інший контролюючої організації або достатньо буде квитанцій за квартплату. І куди нести документи в суд або просто пред'явити ці дані платника аліментів», — розповіла керівник офісу «В Крилатському» Міель-Мережа офісів нерухомості Ірина Бербенева.

У разі якщо квартира знімається легально, можливо обчислити частина орендної плати, яка припадає на дитину, і зажадати компенсацію половини цієї суми від другого батька. При цьому все одно незрозуміло, що буде «відсутністю придатного для постійного проживання житлового приміщення», уточнює експерт.

В законі також не прописано, як ці зміни будуть працювати, наприклад, з іпотекою — потрібно дивитися, як розлучені подружжя повинні виплачувати кредит. «Якщо вони продовжать виплачувати іпотеку разом, то майно буде залишатися нерозділеним, а це суперечить законодавству за умови припинення шлюбних відносин. Якщо ж іпотечний платіж виплачує один з подружжя на квартиру, придбану до шлюбу і не є спільної власністю, незрозуміло, на якій підставі другий чоловік повинен платити за цей кредит», — резюмувала Бербенева.



Категория: Недвижимость