День в історії: Ніагарський водоспад і Аполлон-17


Опубликованно 05.03.2020 00:34

День в історії: Ніагарський водоспад і Аполлон-17

Відкриття Ніагарського водоспаду

У 1678 році Луї Хеннепін став першим європейцем, який знайшов Ніагарський водоспад.

Існують деякі розбіжності, хто першим з європейців описав побачені ним водоспади. Цей район на початку 1604 року відвідували французьким дослідником Самюелем де Шампленом. Учасники його експедиції повідомили йому про видовищних водоспадах, які він описав у своєму журналі, але на власні очі ніколи не бачив. Заслуговують довіри власноручні опису водоспаду фінно-шведським натуралістом Пероем Кальмом, зроблені в ході експедиції по цих місцях на початку XVIII століття. Більшість істориків, однак, сходяться на думці, що католицький священик Отець Луї Энпен побачив і описав водоспади набагато раніше, в 1677 році, після подорожі по цьому району разом з французьким дослідником Рене Ласалем, таким чином представивши їх світу.

Слово Ніагара, за однією з версій, походить від назви ірокезького поселення «Ongniaahra», що в перекладі означає буквально “роздвоєна земля“. Корінними жителями цих місць були ірокези племені Онгиара (Ongiara), яких французькі поселенці прозвали Нейтралами (Neutrals) за їх здатність переговорів з іншими племенами.

Індійська легенда розповідає про гарній дівчині Лелавала (Lelawala), яку батько захотів видати заміж за індіанського воїна, якого вона не любила і зневажала. Заміжжя вона вважала за краще смерть. Дівчина принесла себе в жертву Богу Грому Хе-Але (He-No), що жив у печері під водоспадом Підкова, — своєї істинної любові. Вона направила своє каное у швидкий потік річки Ніагари і кинулася з висоти водоспаду. Хе-Але піймав її на лету, і з того часу їхні душі стали жити разом в святилище Бога Грому під водоспадом.

День народження Теодора Шванна

У 1810 році народився Теодор Шванн, німецький гістолог і фізіолог, автор клітинної теорії.

Праці Шванна відносяться до різних областей біології, наприклад, до фізіології травлення, гістології, анатомії нервової системи.

Зокрема, Шванн вивчав: дія кисню на розвиток птахів з яйця, процес гниття, бродіння за участю дріжджових грибів.

Крім того, Т. Шванн відкрив пепсин (травний фермент) в 1836 році, вивчав клітинна будова хряща і хорди під мікроскопом на личинок земноводних, на базі робіт М. Шлейдена розробив клітинну теорію.

Аполлон-17

Аполлон-17 - космічний корабель, на якому відбувся 11-й і останній пілотований політ в рамках програми “Аполлон“, в ході якого була здійснена шоста висадка людей на Місяць.

Це була третя Джей-місія (англ. J-mission) з акцентом на наукові дослідження. В екіпаж корабля вперше увійшов вчений-професіонал, геолог Харрісон Шмітт . У розпорядженні астронавтів так само, як і в ході двох попередніх експедицій, був місячний автомобіль, Місячний Ровер №3 . Командно-службовий модуль Аполлона-17 мав позивні Америка, місячний модуль — Челленджер .

Старт Аполлона-17 відбувся 7 грудня 1972 року, з затримкою на 2 години 40 хвилин. Затримка старту вперше була викликана несправністю стартового обладнання. На той момент це був перший нічний запуск в історії пілотованої космічної програми США .

11 грудня 1972 року Челленджер з Юджином Сернаном і Харрісоном Шміттом на борту здійснив посадку в долині Таурус—Литтров , на південно-східній околиці Моря Ясності . Астронавти залишалися на Місяці трохи більше трьох діб, 74 години 59 хвилин 40 секунд. За цей час вони здійснили три виходи з корабля загальною тривалістю в 22 години 3 хвилини 57 секунд. Було зібрано і привезено на Землю 110,5 кг зразків місячної породи.

19 грудня Аполлон-17 приводнився в Тихому океані. Експедиція тривала 301 годину 51 хвилину 59 секунд.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували відкриття Гаїті і перший том Британської енциклопедії.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости