Як проходила реставрація колишнього прибуткового будинку на Великій Галявині


Опубликованно 11.03.2020 00:32

Як проходила реставрація колишнього прибуткового будинку на Великій Галявині

Сьогодні на місці колишнього прибуткового будинку М. Малишева в районі Якиманка знаходиться комплекс елітних особняків «Полянка/44» від Групи ПСН. Його будівництво почалося в 2014 році. Група ПСН спочатку не розглядала варіант знесення тут старих історично важливих будівель.

Девелопер вибрав більш складний шлях реставрації особняків, оскільки це місце є об'єктом історичної спадщини Москви.

Центр тяжіння російської інтелігенції

Центральний і найбільший особняк «Мускат» — будівля колишнього прибуткового будинку купця Малишева, відреставрована в рамках будівництва комплексу елітних особняків «Полянка/44».

Група ПСН відновила фасади особняка, побудованого на початку XX століття за проектом архітектора Густава Гельриха. Разом з головним архітектором проекту «Полянка/44» Эйданом Поттером з британського бюро JohnMcAslan + Partners і архітекторами-реставраторами майстерні «Эстрейя» девелоперу вдалося відтворити фасади зі складними архітектурними деталями: виносними карнизами і ліпним декором. Саме завдяки злагодженій командній роботі колишній прибутковий будинок отримав нове життя. Була проведена велика робота по реставрації фасадів і збереження композиції прибуткового будинку М. Малишева — яскравого прикладу неокласичного стилю на рубежі XIX—XX століть.

Місце, де сьогодні знаходиться комплекс елітних особняків «Полянка/44», завжди було центром тяжіння російської інтелігенції та творчих діячів різних періодів. Наприклад, до спорудження прибуткового будинку М. Малишева тут жив великий портретист Василь Тропінін. Перед початком Першої світової війни за проектом німецького архітектора Густава Гельриха на цьому місці був побудований прибутковий будинок купця Малишева. У 1930-ті роки в одну з квартир в'їжджає знаменитий художник Лев Бруні з сім'єю, чиїми гостями часто були Анна Ахматова, Арсеній Тарковський, Осип і Надія Мандельштам, Генріх Нейгауз, Микола Пунін. В мемуарах багатьох з них згадуються душевні вечора у Бруні з читанням віршів, музичним акомпанементом, гарячими суперечками про долі російської культури.

Катерина Тейн, віце-президент з роздрібних продажів Групи ПСН:

— Ми дуже пишаємося своїм проектом «Полянка/44» і вважаємо його особливим з точки зору історичної спадщини. В ньому є частина архітектури і культури початку XX століття. Тому ми делікатно підійшли до реконструкції колишнього прибуткового будинку М. Малишева. З самого початку відмовилися від ідеї комплексної перебудови, оскільки в районі з такою великою кількістю історичної споруди мова могла йти тільки про бережний реставрації особняків. Нам було важливо зрозуміти, як виглядали будівлі раніше, який оригінальний колір фасадів, що представляли собою барельєфи і декор будівлі в різні періоди. Команда провела колосальну роботу з пошуку даних про особняках в архівах, відновлення найдрібніших деталей фасадів і барельєфів, а також за збереження оригінального кольору будинків. Завдяки делікатного підходу і професіоналізму команди, яка працювала над реставрацією, у нинішніх мешканців комплексу є можливість доторкнутися до історії.

Реставрація фасадів у стилі неокласика

Фасади будівлі були виконані в неокласичному стилі: крім суворої пропорційності еркерів і балконів, на площині стіни виділялися барельєфи з класицистичної тематикою. Для прикраси будівлі Густав Гельрих використовував декоративні деталі, які носили алегоричний зміст за сюжетами давньогрецької міфології. Вази були виконані у вигляді жіночих фігур античних богинь, на медальйонах представлені воїни в шоломах, на ліпних панно зображено листя аканту.

На момент початку реставраційних робіт цегляна кладка фасадів була частково зруйнована, штукатурна поверхню деструктирована, а ліпні декоративні деталі пошкоджені і спотворені внаслідок багаторазових ремонтів або зовсім втрачені.

Лариса Лазарєва, керівник реставраційного бюро «Эстрейя», науковий керівник реставраційних робіт:

— Коли ми приступили до проекту реставрації історичних будівель, вони знаходилися в незадовільному і подекуди навіть в критичному стані. Потужні зовнішні карнизи і сюжетні художні архітектурні деталі виявилися аварійними. Елементи їх кріплення або були відсутні, або були зруйновані. Ремонтні роботи 1970-1990-х років змінили авторський вигляд сюжетних ліпних композицій. Авторськими залишалися всього до 30% існуючого ліпного декору. У підсумку професійними лепщиками-реставраторами була проведена колосальна робота по відновленню: авторський декор розчищений, частково реставровано і більшою мірою відтворено за оригіналами.

Команда виконала складну і скрупульозну роботу з реставрації історично значущих фасадів будівлі. У підсумку гладкі поверхні капітальних стін і карнизи реконструюються фасадів будівлі були заново оштукатурені. На будівлі встановлений відреставрований ліпний декор, а також відновлений оригінальний фісташковий колір фасадів, тому сучасні особняки комплексу «Полянка/44» делікатно вписалися в середу району, не сперечаючись і не дисонують з історичним оточенням. Пізніше цей проект реставрації був відзначений срібним дипломом в рамках Всеросійського фестивалю «Архітектурна спадщина».

Ейдан Поттер, провідний архітектор британського бюро JohnMcAslan + Partners, головний архітектор комплексу «Полянка/44»:

— При реставрації та реконструкції історичних будівель необхідно проявляти особливу обережність і з повагою ставитися до роботи з ними. Реставрація житлових будинків — це дуже делікатний процес. З плином часу будівля може стати непомітним, але в ході грамотної реставрації воно проявляється, його починають помічати перехожі, у ньому хочуть жити люди зі своїми сім'ями. Основною вимогою при реставрації проекту «Полянка/44» було збереження історичної цінності будівлі, яка знаходиться в центрі міста і є дуже важливою спорудою для Москви.

Відео: Архітектор проекту Ейдан Поттер про тонкощі реставрації

Відео: Група ПСН

Колишній прибутковий будинок сьогодні

Після реставрації прибутковий будинок М. Малишева буквально відродився і почав нове життя у вигляді особняка «Мускат» у складі комплексу елітних особняків «Полянка/44», який був введений в експлуатацію в березні 2019 року. Всього до складу комплексу входять вісім особняків змінної поверховості (від чотирьох до семи поверхів): три історичних і п'ять сучасних будівель. Крім збереження оригінальних фасадів в особняках початку ХХ століття, в комплексі розроблені нові планування квартир, проведена заміна всіх комунікацій та ліфтів. П'ять нових особняків виконані в сучасному класичному стилі, завдяки цьому будинку органічно вписуються в малоповерхову забудову району.

На верхніх поверхах знаходяться пентхауси з панорамними терасами, з яких відкриваються чарівливі види на центр Москви. Територія комплексу «Полянка/44» — закрита, у внутрішньому дворі розташований англійський сад площею 0,8 га з мальовничими лаунж-зонами і зеленими алеями. В садочку створені унікальні для міського середовища водні споруди — струмок і фонтан. Завдяки садовим елементів у комплексі відчувається атмосфера заміського життя, незважаючи на розташування в самому центрі галасливого мегаполісу.

Група ПСН працює на ринку нерухомості з 2000 року. Основні напрямки діяльності компанії — девелопмент і управління нерухомістю. Всього в девелоперському портфелі Групи ПСН — близько 2 млн кв. м житлової та комерційної нерухомості, в тому числі п'ять проектів житлової нерухомості. На січень 2020 року компанією побудовано і введено в експлуатацію 607 855,6 кв. м житла елітного і комфорт-класу.



Категория: Недвижимость