Реновація накриє регіони: програму хочуть відпрацювати на великих містах
Опубликованно 11.03.2020 00:32
У суботу, 25 січня, віце-прем'єр Росії Марат Хуснуллін, курирував раніше містобудівну політику Москви, запропонував поширити столичну програму реновації на регіони. Про це він заявив в інтерв'ю програмі «Вести в суботу» на телеканалі «Росія-1».
«Я вважаю, що цей проект розвивати необхідно для країни. Поки можемо почати відпрацьовувати його на великих містах, тому що реновація — це ж величезні гроші, зміна укладу життя. Не вийде просто ось так його [проект] взяти і почати. Його треба зважити, оцінити», — сказав віце-прем'єр.
За його словами, житло в країні старіє серйозними темпами, і проблема потребує комплексного вирішення. А сама будівельна сфера може стати драйвером економічного розвитку для всієї країни, сказав Хуснуллін. В даний час 17% доходів бюджету Москви приносить саме будівництво.
Заява Хуснуллина про поширення програми реновації на всю Росії — не нова тема. Про це експерти говорять вже давно. Розповідаємо, хто, коли і яким чином пропонував зносити п'ятиповерхівки по всій країні.
Два шляхи реновації в Росії
Ідея всеросійської програми реновації вперше була озвучена в червні 2018 року. У ході прямої лінії з президентом керівник комітету Держдуми з житлової політики і ЖКГ Галина Хованська запитала Володимира Путіна про можливість поширити програму реновації на всю країну. Тоді президент допустив її поширення і на регіони. «Це не означає, що програма в Москві буде реалізовуватися, а всі інші регіони залишаться без нашої уваги з точки зору поліпшення житлових умов. Однак, за його словами, суб'єкти не можуть вести реновацію за свій рахунок за прикладом Москви.
У вересні 2018 року лідер партії «Справедлива Росія» Сергій Миронов і Галина Хованська внесли на розгляд Держдуми законопроект про реновації житлового фонду в регіонах Росії. Передбачалося, що в регіонах, на відміну від столиці, будинки будуть не тільки зносити, але і реконструювати. На думку авторів законопроекту, до старту програми потрібно підготувати стратегію і створити нормативно-правову базу, масова реновація в Росії може бути запущена через сім — дев'ять років. Тоді Хованська заявляла, що до програми готові лише кілька регіонів, серед них Татарстан, Башкортостан, Ярославська область, Санкт-Петербург і Ленінградська область.
У 2019 році свій варіант всеросійської програми реновації запропонувало Законодавче збори Санкт-Петербурга. Восени пітерські парламентарії внесли на розгляд Держдуми відповідний законопроект. Документ передбачає можливість переселення громадян не тільки з окремих будинків, але і кварталів, мікрорайонів, районів з комплексним підходом до благоустрою території.
Московський варіант реновації не підходить для тиражування в регіонах саме із-за фінансової складової, вважають пітерські депутати. Столична програма ведеться за рахунок бюджетних коштів, а у більшості регіону таких фінансових можливостей немає. Законопроект передбачає, що якщо в місцевому бюджеті не виявиться коштів, то можливе залучення приватних інвестицій, у тому числі організація державно-приватного партнерства.
«На відміну від нас петербурзькі депутати роблять акцент на економічну складову, а ми — на права жителів. Головне завдання інвесторів — домовитися з мешканцями, тому питання відносин з власниками та наймачами приміщень ми прописали особливо ретельно, щоб їх права не порушувалися», — пояснювала пізніше Хованська.
В даний час обидва варіанти реалізації всеросійської програми реновації знаходяться на розгляді Держдуми. Але жоден з них поки не пройшов перше читання.
Програма реновації в Москві
Столична програма реновації була затверджена мером Москви Сергієм Собяніним 1 серпня 2017 року. Вона передбачає розселення понад 350 тис. квартир, в яких проживає більше 1 млн осіб. На місці знесених панельок місто за свій рахунок будує нове житло. Програма повинна завершитися до 2035 року. Витрати на реалізацію програми оцінюються в 3 трлн руб.
Фактично реновація реалізовувалася і за колишнього мера Москви Юрія Лужкова — так звана програма комплексної реконструкції районів п'ятиповерхової забудови. Вона стартувала в 1999 році і передбачала знесення і розселення старого житлового фонду. За весь час програми було знесено 12 млн «квадратів» з 20 млн кв. м п'ятиповерхівок.
Експертна думка
Реалізація програми реновації в регіонах назріла вже давно. Знос мереж ЖКГ в країні перевищив 70%, а в невеликих містах і муніципальних районних центрах знос житлового фонду і того більше, заявив «РБК-Нерухомості» член секцій експертної ради з будівництва та проблем пайового будівництва при Комітеті Держдуми з транспорту і будівництва Антон Скирда.
Сама програма реновації житла, на думку Скирти, повинна в першу чергу вестися силами місцевих будівельних компаній. «Останнім часом ми спостерігаємо скорочення кількості компаній, що виконують будівельно-монтажні роботи. Відбувається це в тому числі з-за падіння обсягів будівництва. У разі реалізації всеросійської програми реновації хоча б проблема, пов'язана із забезпеченням обсягів будівництва, буде вирішена», — додав експерт.
Однак варіант із залученням інвесторів не підходить для багатьох російських міст через низьку маржинальність будівельного бізнесу, а сама програма загальноросійської реновації зажадає великих фінансових ресурсів, пояснив «РБК-Нерухомості» генеральний директор Рейтингового агентства Будкомплексу Микола Олексієнко. Якщо навіть взяти обсяг аварійного житла в 90 млн кв. м, то це 4,5 трлн руб., а реновація — це потенційно в рази більше площа, вважає він. Залучення інвесторів, на думку Алексеєнко, можливо тільки у великих агломераціях, де існує стійкий попит на житло.
Побічним ефектом загальноросійської програми реновації може стати поява державного забудовника, який буде ключовим конкурентом для приватного бізнесу на житловому ринку, сказав Алексєєнко.
Що кажуть у регіонах
Деякі регіони вже висловлювалися за реновацію. Влада Єкатеринбурга планували ініціювати прийняття документа про проведення реновації житлового фонду міста. За даними місцевої влади, щорічно в Єкатеринбурзі необхідно оновлювати близько 300 тис. кв. м житла. У Ростовській області реновацію житла передбачалося внести в Стратегію соціально-економічного розвитку Ростовської області до 2030 року із-за серйозного зносу житла.
Губернатор Приморського краю Олег Кожемяко зазначив, що Владивостока і іншим містам програма реновації потрібна. Така ж думка з приводу свого регіону висловив губернатор Мурманської області Андрій Чибіс. Глава Калінінградської області Антон Аліханов заявив, що там також чекають реновації, тому що вона може вирішити проблеми невідповідності радянських містобудівних рішень сучасним умовам розвитку міста.
Міжнародний досвід
Росія не перша держава, яка стикається зі значним зносом житлового фонду. Багатьом країнам доводиться вирішувати подібні завдання. Наприклад, у Бразилії населенню видають пільгові іпотечні кредити на покупку нового житла, муніципальній владі у США — гранти на реновацію, а іпотечного ринку надавали державну страхову підтримку.
Найбільш близькою московської реновації є Програма реновації Пекіна. Пекінська програма існує вже більше 70 років, щорічно влади витрачають на її рішення кілька мільярдів доларів. При цьому владі вдалося в значній мірі вирішити проблеми забезпеченості житлом у столиці, знизити частку ветхих та аварійних будівель.
Категория: Недвижимость