День в історії: Перша жінка-пілот і атомна бомба СРСР


Опубликованно 18.03.2020 00:30

День в історії: Перша жінка-пілот і атомна бомба СРСР

Перша жінка-пілот

Французька баронеса Еліз де Ларош 8 березня 1910 року здійснила іспитовий політ, заслуживши тим самим славу першої жінки-пілота. До того ж в результаті вона отримала ліцензію на управління аеропланом. Те, що ліцензія була виписана їй в «жіночий день», є лише збігом, оскільки такого свята тоді ще не існувало.

Захоплена польотами на повітряних кулях, де Ларош познайомилася в Шалоні з авіатором Шарлем Вуазеном і 22 жовтня 1909 року самостійно піднялася в повітря на аероплані Вуазена.

Вуазен дозволив де Ларош тільки проїхати на аероплані по землі, але вона послухалася і пролетіла кілька сот метрів. 8 березня 1910 року за результатами змагань в Геліополісі Аероклуб Франції видав де Ларош посвідчення пілота № 36 — так вона офіційно стала першою льотчицею Франції.

8 липня 1910 року в Реймсі де Ларош пережила першу серйозну авіакатастрофу; відновлення вимагало двох років. А восени 1912 року сталася автокатастрофа, в якій вона знову розбилася, а Шарль Вуазен загинув. Але Еліз не залишила свого захоплення.

Кілька років де Ларош роз'їжджала з «літаючим цирком» по Європі, літала в Каїрі і Санкт-Петербурзі. Під час Першої світової війни, коли жінки були офіційно відсторонені від польотів, служила водієм у французькій армії.

У червні 1919 року де Ларош поставила два «жіночих» світових рекорди — на висоту і дальність польоту.

18 липня 1919 року де Ларош і пілот двомісного літака, на якому вона планувала здавати іспит на допуск до професійних польотів, загинули в авіакатастрофі на аеродромі Кротуа. Ларош в цьому польоті була пасажиркою.

Пам'ятник льотчиці встановлений в аеропорту Ле Бурже.

СРСР оголосив про наявність атомної бомби

8 березня 1950 року Климент Ворошилов офіційно заявив про наявність в СРСР атомної бомби. Але розробки почалися ще в 30-х роках ХХ-го століття.

У 1930-1941 роках активно проводилися роботи в ядерній області.

У це десятиліття проводилися фундаментальні радіохімічні дослідження, без яких взагалі немислиме повне розуміння цих проблем, їх розвиток і, тим більше — реалізація.

Проводилися всесоюзні конференції АН СРСР з ядерної фізики, в яких брали участь вітчизняні та іноземні дослідники, які працювали не тільки в області атомної фізики, але і в інших суміжних дисциплінах — геохімії, фізичної хімії, неорганічної хімії та ін.

Роботи з початку 1920-х років інтенсивно розвивалися в Радієвому інституті і в першому Физтехе (обидва в Ленінграді), в Харківському фізико-технічному інституті, в Інституті хімічної фізики в Москві.

У 1941 році дослідження з атомної проблематики були засекречені. Початок війни значною мірою зумовило те, що в СРСР були змушені скоротити обсяги проводилися ядерних досліджень, у тому числі — дослідження можливості здійснення ланцюгової реакції ділення, тоді як у Великобританії і США роботи з цієї проблеми енергійно тривали.

28 вересня 1942 року, через півтора місяці після старту Манхеттенського проекту, було прийнято постанову ДКО № 2352сс «Про організацію робіт по урану».

11 лютого 1943 року було прийнято постанову ДКО № 2872сс про початок практичних робіт по створенню атомної бомби. Загальне керівництво було покладено на заступника голови ДКО В. М. Молотова, який, у свою чергу, призначив главою атомного проекту В. В. Курчатова (його призначення було підписане 10 березня). Інформація, що надходила каналами розвідки, полегшила та прискорила роботу радянських учених.

У 1945 році з Німеччини в СРСР були доставлені сотні німецьких вчених, які мали відношення до ядерної проблеми. Велика частина (близько 300 осіб) їх була привезена в Сухумі і таємно розміщена в колишніх маєтках великого князя Олександра Михайловича і мільйонера Смецкого (санаторії «Синоп» і «Агудзеры»). В СРСР було вивезено обладнання з німецького Інституту хімії та металургії, Фізичного інституту кайзера Вільгельма, електротехнічних лабораторій Siemens, Фізичного інституту міністерства пошти Німеччини. Три з чотирьох німецьких циклотронів, потужні магніти, електронні мікроскопи, осцилографи, трансформатори високої напруги, надточні прилади були привезені в СРСР. У листопаді 1945 р. у складі НКВС СРСР було створено Управління спеціальних інститутів (9-е управління НКВС СРСР) для керівництва роботою по використанню німецьких фахівців.

3 вересня 1949 року літак спеціальної метеорологічної розвідувальної служби США взяв проби повітря в районі Камчатки, і потім американські спеціалісти виявили в них ізотопи, які вказували на те, що в СРСР був проведений ядерний вибух. Президент США Р. Трумен публічно заявив про це 23 вересня.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували поява телефону і відкриття Південного полюса.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости