Путін пообіцяв відстрочки за кредитами. Що це означає для іпотечників


Опубликованно 29.03.2020 00:40

Путін пообіцяв відстрочки за кредитами. Що це означає для іпотечників

Володимир Путін запропонував надати канікули за іпотечними та споживчими кредитами. Аналогічний механізм пролонгації кредитів буде і для індивідуальних підприємців. Про це президент Росії заявив в ході свого звернення до громадян у зв'язку з епідемією коронавіруса.

За словами президента, кредити громадян знаходяться в зоні ризику, при різкому скороченні доходів виплачувати борг в колишньому режимі важко або просто неможливо. «Якщо людина потрапила в складну життєву ситуацію — а саме, його місячний дохід різко скоротився більш ніж на 30%, — у нього повинне бути право тимчасово призупинити обслуговування свого боргу і пролонгувати його. Зрозуміло, без будь-яких штрафних санкцій», — пояснив Путін.

Захист позичальників від коронавіруса

У Росії з 2019 року діє закон про іпотечні канікулах, який дає відстрочку по платежах та відсотках за кредитами на термін до півроку. Він захищав лише позичальників, які працюють офіційно і можуть підтвердити дохід за формою 2-ПДФО. На споживчі кредити такі пільги не поширювалися. Нова ініціатива повинна розширити коло осіб, яким буде надано допомогу в складній ситуації, і мінімізувати наслідки, які коронавірус може принести фінансового стану позичальників.

З-за пандемії сильно страждають готельний, туристичний бізнес, сфера громадського харчування та сфери послуг, на наступному тижні в Москві можуть бути закриті торгові підприємства, які не займаються продажем товарів першої необхідності, точки громадського харчування, торгові центри та парки. У результаті втратити дохід можуть багато працівники, зайняті в цих сферах.

Запровадження іпотечних канікул — це позитивна захід в умовах кризи, особливо для позичальників, вважає керуючий партнер компанії «Метриум» Марія Литинецкая. «У США, а також в деяких країнах Європи подібні мораторій на виплати вже оголошені. Більш того, там ставиться питання на тимчасову «орендну амністію», тобто заборона на стягування орендної плати з фізичних осіб і бізнесу, так що російські заходи не можна вважати радикальними», — додає вона.

Удар по банкам

Ця ініціатива позитивно позначиться на позичальників, які опинилися в складній ситуації, але може завдати удару по банках, вважає аналітик ГК «Фінам» Олексій Коренев. Деякі банки та колекторські агентства вже помітили, що позичальники почали заявляти про неможливість обслуговувати кредити з-за пандемії коронавіруса і карантину. Це може бути початком хвилі неплатежів, побоюються учасники ринку.

Для банків іпотечні канікули — недоотриманий планова прибуток, яка буде компенсовано посиленням вимог до новим позичальникам і підвищенням ставок за кредитами, вважає Литинецкая.

Зараз, коли причини для збільшення ставок по іпотеці і без того досить вагомі, іпотечні канікули можуть стати додатковим драйвером зростання для іпотечних ставок — це може завдати удару по попиту на житло в нинішніх непростих умовах. «Іпотечні канікули можуть завдати удару по банках і можуть призвести до їх банкрутства, так як поки неясно, чи будуть компенсувати їм збитки. В даних умовах для банків повинні бути виділені субсидії або відстрочення платежів», — говорить Коренєв.

«Поки ми не знаємо масштабів наслідків коронавіруса, швидше за все, вони будуть значними. Поки пандемія особливо не торкнулася Росії, але її вплив на економіку ми відчуємо вже у другому кварталі. Кількість людей, які постраждають економічно, може виявитися великою. Сьогодні люди несильно постраждали, мало тих, хто втратив роботу, але це все попереду, я боюся», — побоюється Коренєв.

Банки про заходи підтримки

В банках заявляють про готовність розробити заходи підтримки позичальників у зв'язку з поширенням коронавіруса.

«Росбанк продовжить уважно стежити за ситуацією і готовий розглядати індивідуальний підхід до клієнтів, у яких виникають труднощі з платоспроможністю за вказаною вище причини», — пояснила директор департаменту аналітичного менеджменту і розвитку відносин з клієнтами Росбанка Катерина Алієва. В Зв'язок-Банку зазначили, що будуть діяти в руслі вказівок керівництва країни і нададуть підтримку зазначеним категоріям осіб, які потрапили в складну ситуацію.

У банку «Будинок.РФ» поширять канікули на позичальників, які перебувають в неоплачуваній відпустці або на лікарняному більше 14 днів, а також у випадках зниження доходу більш ніж на 30% або втрати роботи з 1 березня.

«Банк «Будинок.РФ» використовує всі інструменти роботи з клієнтами, які опинилися в скрутній життєвій ситуації — у банку діють власні програми реструктуризації іпотечних і споживчих кредитів, які передбачають можливість зниження щомісячного платежу на термін до 12 місяців або збільшення терміну кредиту більш ніж на 6 місяців», — розповів «РБК-Нерухомості» заступник голови правління банку «Будинок.РФ» Данила Литвинов.

ВТБ з 31 березня починає працювати за спрощеною програмою допомоги постраждалим від коронавіруса позичальникам. Позичальники, які пішли на лікарняний в результаті COVID-19, зможуть отримати відстрочку платежу за кредитами на термін до трьох місяців. Лікарняні листи будуть прийматися банком дистанційно, через контакт-центр.

Про готовність надати іпотечні канікули або реструктуризувати заборгованості за кредитами постраждалим від коронавіруса раніше вже заявили в ВТБ, Ощадбанк, Промсвязьбанку, банку «Відкриття» та ряді інших. Деякі кредитні організації готові надати допомогу не тільки хворим коронавірусом, але і втратили дохід з-за карантину. Так кредитні організації відреагували на рекомендації Банку Росії реструктуризувати кредити, не стягувати пені і штрафи, надати іпотечні канікули позичальникам, які захворіли коронавірусом. Регулятор також рекомендував не звертати стягнення на закладену нерухомість аж до 30 вересня 2020 року, якщо це єдине житло ипотечника.



Категория: Недвижимость