«Підвищення ризиків інвестування в інших країнах корисно для Росії»
Опубликованно 01.04.2020 00:04
— Які поточні світові події — пандемія коронавіруса, насамперед, — впливають на ринок глобальних інвестицій у нерухомість?
— Епідемія коронавіруса природним чином уповільнює інвестиційний процес в нерухомість. Інвестиційна активність в Південно-Східній Азії практично зупинена. В Європі ситуація дещо відрізняється, так як операції з об'єктами нерухомості довгострокові і переговори, незважаючи на епідемію, у ряді випадків тривають. Більше того, інвестори в Європі більш консервативні, вони оперують тривалим горизонтом інвестування.
Що стосується виборів у США, то їх вплив на інвестиції в Європі і Азії мінімально на тлі інших факторів. Швидше, тут правильно говорити про невизначеність валютних курсів, так як саме вони впливають на прибутковість від інвестицій в комерційну нерухомість.
— А що в Росії? Світові інвестиційні тренди на наш ринок впливають?
— Незважаючи на те, що російський ринок значною мірою ізольований від світового ринку капіталу, глобальні тренди впливають на нас. Інвестори, які цікавляться російським ринком, сьогодні дивляться не тільки на традиційні активи — офіси і торгові центри, але все частіше придивляються до альтернативних інвестицій. Саме тому ми бачимо інтерес до угод у секторі готельної і курортної нерухомості.
Більш того, цілком можливо, що підвищення ризиків інвестування в інших країнах виявиться корисним для російського ринку. На тлі зростання глобальних ризиків специфічні російські ризики будуть менш вираженими.
— До речі, зміна російського федерального уряду якось вплинула на ринок нерухомості і настрої інвесторів в нерухомість?
— Зміна уряду не сильно вплинула на ситуацію на ринку нерухомості, так як цей ринок орієнтується на набагато більш тривалий цикл. Тим не менш зміна кабінету міністрів значною мірою пожвавило активність в сфері бізнесу в цілому. Сьогодні реформи економіки вже не здаються чимось абсолютно нездійсненним і фантастичним. Я не виключаю, що новий кабмін може ініціювати стимулюючий пакет для російської економіки, так як перед ним поставлено завдання забезпечення економічного зростання, а консервативні способи вже вичерпані.
— Як ви оцінюєте призначення Марата Хуснуллина на пост віце-прем'єра, який курирує питання будівництва? Для інвесторів у нерухомість — російських і глобальних — це про щось говорить?
— Призначення Хуснуллина віце-прем'єром підтверджує тезу, що сформовано уряд, що складається з людей професійно компетентних у доручених їм галузях. Діяльність Хуснуллина в Москві характеризувалася високим ступенем результативності, професіоналізму і глибиною підходу. Також варто відзначити, що ініціативи московського уряду щодо ринку нерухомості та будівництва завжди закінчувалися практичним результатом, а не залишалися порожнім прожектерством. Реновація не залишилася чимось абстрактним, а стала конкретним проектом, стимулюючим бізнес і економічне зростання. Природно, переносити типово московські підходи на федеральний рівень не можна, і для команди Хуснуллина створення федеральної стратегії будівельного комплексу стане серйозним викликом.
— В Москві пройшов 2019 рік став роком офісів — на цьому ринку були укладені найбільші угоди. А роком чого буде для Москви 2020-й?
— У Москві офісний ринок стабілізувався. Кожна велика компанія-один раз на сім — десять років так чи інакше змушена змінювати офіс. Більш того, гнучкі офісні приміщення, коворкинги, креативні простору стимулюють підвищення мобільності бізнесу. Ми очікуємо збереження високих обсягів ротації орендарів, а також активності по оренді та продажу офісів. Ми вважаємо, що обсяг угод в офісах буде триматися на рівні 2 млн кв. м в рік.
— Інфраструктурний розвиток, яке декларує московська мерія, інвестиції міста в транспортний каркас і т. д. — це цікаво глобальним інвесторам? Хтось на цьому заробляє?
— Колосальні інвестиції в інфраструктуру міста викликають величезний інтерес у іноземних гравців. Однак сьогодні цей інтерес зосереджений в основному в середовищі експертів, урбаністів і містобудівників. Інвестори досі з обережністю ставляться до тих можливостей, які надає випереджальний міський розвиток. Російські інфраструктурні проекти та проекти благоустрою добре відомі у всьому світі. Не дарма проект «Моя вулиця» був відзначений премією міжнародної організації Urban Land Institute. Я вважаю, що це дуже важлива тенденція, так як означає, що після полегшення санкційного режиму російський ринок для міжнародних інвесторів не буде представлятися чимось невідомим, незрозумілим і загадковим. І хоча з точки зору капіталу сьогодні ми не надто інтегровані в світові потоки, експертиза, напрацювання та містобудівні рішення у Росії знаходяться цілком у тренді міжнародних процесів, а іноді навіть їх випереджають.
Категория: Недвижимость