Зниження цін неминуче: як карантин вдарить по вторинного житла
Опубликованно 02.04.2020 00:04
У Москві з 30 березня діє режим самоізоляції для всіх жителів незалежно від віку. Вийти з будинку можна тільки в найближчий магазин за продуктами, аптеку або на роботу. Також покинути квартиру можна, щоб вигуляти домашніх тварин або винести сміття. Права громадян приїжджати в Москву або виїжджати з міста не обмежуються.
Ми запитали в експертів, як обмежувальні заходи позначаться на вторинному ринку — що буде з угодами в умовах ізоляції і як карантин позначиться на вартості вторинного житла.
«Після завершення жорсткого карантину з високою ймовірністю власники будуть змушені знижувати ціни на тлі економічної кризи»
Олексій Попов, керівник аналітичного центру ЦІАН:
— Найбільш вірогідний сценарій: на найближчий тиждень ціни залишаться без змін. Зниження цін для стимулювання попиту має сенс у прагненні збільшити кількість дзвінків і переглядів, але проводити їх у нових умовах життєдіяльності міста складно. Підвищувати ціни зараз тим більше безглуздо. Середні значення цін квадратного метра по активним оголошенням можуть трохи знизитися, оскільки з активної реклами в першу чергу підуть менш ліквідні (і дорожчі) об'єкти.
Частина власників може прийняти рішення поставити продажу квартири на паузу. Зараз об'єктивно складно організувати покази, вирішувати питання з отриманням супровідних документів. Після завершення жорсткого карантину з високою ймовірністю власники будуть змушені знижувати ціни на тлі економічної кризи.
«Кількість показів скоротилося, але ринок не завмер. Повального зняття об'єктів з продажу ми не фіксуємо»
Дмитро Косьмін, гендиректор агентства нерухомості «Азбука житла»:
— Сам по собі карантин не фундаментально впливає на вартість житлової нерухомості. Він, радше, ставить на паузу всі процеси: перегляди, поїздки в банк. Цю паузу зараз важливо дотримати, це тимчасове явище — тиждень, місяць, два місяці, як в інших країнах. Пауза сама по собі не знижує вартість квартир. А ось в довгостроковому плані на вартість квартир, цілком можливо, будуть негативно впливати подешевшала нафта, погіршення економічної ситуації та зниження доходів населення.
В умовах карантину все йде повільніше і складніше. Всі процеси вирішуються у віддаленому режимі. Кількість показів скоротилося, але ринок не завмер. Повального зняття об'єктів з продажу ми не фіксуємо. Наприкінці минулого тижня об'єкти з продажу зняли не більше 5% власників. Знижок не роблять, навпаки, піднімають ціни.
Угоди в стадії укладання тримаються, не всі відмовляються від намічених планів. Тим більше поки що немає 100%-ного розуміння, що буде з цінами потім. Поки більше відмов ми фіксуємо за причини підняття ставок по іпотеці.
«Зниження вартості точно буде, питання — коли. Поки все залежить від того, як довго триватиме карантин»
Олександр Москатов, керуючий директор «Міель-Мережа офісів нерухомості»:
— Зараз є ажіотаж, який не дає знижуватися цінами. Його дещо зменшив карантин. Якщо карантинні заходи триватимуть довго, то попит зійде нанівець. Далі почнеться зниження вартості. Воно точно буде, питання — коли. Поки все залежить від того, як довго триватиме карантин.
Відмови від угод є, але найчастіше в сегменті бізнес-класу і вище. Але розпочаті операції будуть доведені до кінця. При цьому вони стануть проходити довше наміченого часу із-за особливостей роботи на цьому тижні державних реєструючих органів або банків.
У зв'язку з карантином частина власників, потреба в яких в продажу не є терміновою, призупинили зустрічі та покази. Вони можуть вийти на ринок після завершення карантину, але поки говорити про це рано: по-перше, абсолютно незрозумілі терміни локдауна Москви, по-друге — сьогодні долар знову пішов вгору, це може вплинути на рішення власників. Знижок, звичайно, поки ніхто не надає — попит великий, поки рано.
«Кількість переглядів квартир за участю і власників, і покупців за останній тиждень знизилася в три рази»
Сергій Шлома, директор департаменту вторинного ринку «Інком-Нерухомість»:
— Незважаючи на карантин, зараз все ж — при великому бажанні продавців і покупців — є можливість проводити операції: працюють деякі нотаріуси, чергові організації, реєструють угоди, функціонує близько 80% банків.
За нашими спостереженнями, рівно половина надходять до нас дзвінків — це продавці, інша половина — покупці, і в більшості своїй вони вважають, що зараз (тобто як тільки карантин буде знято) саме час для продажу або покупки квартири, поки в сфері економіки або охорони здоров'я не відбулося яких-небудь інших потрясінь. На тлі карантину помітно зросла кількість послуг онлайн-консультування.
Зараз продавці зі зрозумілих причин вже набагато рідше показують свої квартири, кількість переглядів квартир за участю і власників, і покупців за останній тиждень знизилася в три рази. Я б порадив в нинішній ситуації на час відкласти продаж-купівлю житла і користуватися тими інструментами, які надає нам інтернет — розглядати фото пропонованих об'єктів, цікавитися їх розташуванням, вести видалені переговори.
За нашими прогнозами, карантин особливо не позначиться на вторинному ринку житла Старої Москви. Цей ринок дуже інертний: продавці намагаються утримати свою ціну, покупці намагаються домогтися її зниження. У першій половині березня ми спостерігали пожвавлення покупців, однак воно не може привести до помітного стрибка цін.
Категория: Недвижимость