«Тижневий простий у продажах»: як карантин вплине на ринок новобудов
Опубликованно 04.04.2020 00:30
З 30 березня в Москві введений режим самоізоляції для всіх москвичів незалежно від віку. Девелопер закривають офіси продажів новобудов, ріелтори теж переходять на віддалену роботу згідно з рекомендаціями столичної влади.
Учасники ринку московських новобудов розповіли, як нові карантинні заходи позначаться на первинному ринку житла і як це відіб'ється на вартості нових квартир.
«Помірно негативний вплив на ринок»
Олексій Попов, керівник аналітичного центру ЦІАН:
— Якщо тривалість обмежень складе один тиждень, то їх вплив можна визначити як помірно негативний. Більшу частину процесу покупки квартир у великих забудовників можна реалізувати віддалено. Поки, за станом на ранок понеділка) не зупинені будівельні роботи, діяльність банків, нотаріусів та Росреестра, переміщення по місту на таксі. Ті покупці, які перебувають у процесі укладення угоди, швидше за все, зможуть довести її до кінця (можливо, з подовженням строків реєстрації).
Ефект від впливу карантинної тижні в будь-якому випадку ми побачимо тільки в квітневої статистики, і її наслідки будуть залежати від загальної тривалості особливого періоду функціонування економіки. В моменті забудовники можуть продовжити індексувати ціни в розрахунку на ажіотажний попит на тлі падіння рубля, але в середньостроковій перспективі їм доведеться адаптуватися до нових економічних реалій — зниження доходів населення, зростання безробіття. Єдиним методом стимулювання попиту буде зниження реальних цін пропозиції — як мінімум через механізм акцій і знижок.
«Девелопери не мають можливості помітно коригувати ціни»
Андрій Колочинский, керуючий партнер «ВекторСтройФинанс»:
— Незважаючи на ряд об'єктивних причин (зміна стадії будівельної готовності і зростання собівартості будівництва), в період зниження купівельної активності девелопери не мають можливості помітно коригувати ціни. Сьогодні складно спрогнозувати, наскільки серйозними для ринку нерухомості виявляться наслідки карантину. У такій ситуації будь-прогноз за цінами не має під собою серйозних підстав і буде будуватися тільки на наших домислах.
«Невеликий простий у продажу більшості компаній значної шкоди не завдасть»
Ірина Доброхотова, голова ради директорів компанії «Бест-Новострой»:
— Весь останній тиждень спостерігається висока активність — і на ринку новобудов, і на вторинному ринку, як з боку покупців, так і продавців. Практично всі забудовники підняли ціни, скасували акції та знижки. У березні порівняно з лютим заявки на іпотеку в нашій компанії виросли на 20%. Думаю, що вся ця активність перейде в онлайн. Тижневий простий в продажах, навіть якщо він станеться, більшості проектів і компаній значної шкоди не завдасть. Можливо, якісь компанії приймуть рішення знижувати темпи будівництва, переглянути графіки робіт, якісь роботи на будівництві, які повинні були виконуватися паралельно, будуть виконуватися по черзі.
Не всі проекти живуть виключно на кошти від продажів. Більшість компаній ще до кризи і до переходу на ескроу користувалися і користуються проектним фінансуванням, яке здатне у тому числі підстрахувати, якщо продажі знижуються. У багатьох заздалегідь розроблені різні стратегії — план А, план Б " — на випадок розвитку ситуації позитивно або негативно. Зараз, крім того, вже опрацьовується комплекс заходів підтримки для забудовників, у тому числі можливість перенесення термінів введення без санкцій, кредитні канікули і так далі. Це також підтримає ринок в разі розвитку негативного сценарію.
«Наслідки коронавіруса для економіки будуть серйозними»
Наталія Кузнєцова, генеральний директор АН «БОН ТОН»:
— Поведінка забудовників щодо цін буде різноспрямованим. Є приклади підвищення цін в очікуванні панічних настроїв серед споживачів. Проте поточна ситуація в корені відрізняється від сценарію в кризові 2008 і 2014 роки. Тому можна очікувати, що більшість забудовників буде дотримуватися зваженої цінової політики в реалізації квартир.
Наслідки пандемії коронавіруса для економіки будуть серйозними, деякі споживачі перебувають у стані тривоги. Тому можна очікувати, що в поле зору покупців потраплять оптимальні лоти, які при покупці через іпотеку створять посильну кредитне навантаження.
«У найближчий тиждень ми не побачимо активності на ринку нерухомості»
Володимир Моребіс, комерційний директор Est-a-Tet:
— Якщо говорити про тижневому просте, то нічого рівним рахунком не відбудеться. Всі ми щороку проходимо січневі канікули, святкові травневі дні, коли все зупиняється на півтори-два тижні. Крім цього, за всіма проектами ми продовжуємо реалізовувати обсяги нерухомості дистанційно. А якщо брати середній термін від першого дзвінка до відвідування офісу продажів, то як раз і виходить трохи більше тижня. Тобто за цей час людина вивчає проект онлайн, консультується з фахівцями по телефону, читає відгуки. Таким чином, у найближчий тиждень, швидше за все, ми побачимо активність на ринку нерухомості, схожу з початком січня.
Категория: Недвижимость