Нові технології, які стануть обов'язковими на ринку житла в 2020-х
Опубликованно 07.04.2020 00:40
Цифрові технології поступово впроваджуються у всі сфери. Будівельна галузь до останнього часу залишалася найбільш консервативною, але сьогодні йде її активна діджіталізація. Користувач також перевантажений інформацією і хоче економити час, отримуючи максимум послуг в рамках однієї системи.
Розповідаємо, які технології в найближчі роки будуть широко поширені при будівництві, реалізації та експлуатації житла.
BIM-технології
Скоро BIM-технології (Building Information Modeling) стануть повсякденною практикою при реалізації будівельних проектів. До цього девелоперів підстьобує і держава: з середини 2019 року застосування інформаційного моделювання стало обов'язковим при реалізації держзамовлення. З 2022 році це вимога пошириться на всі контракти для компаній з державною участю.
Девелопери самі усвідомлюють, що інформаційне моделювання дозволяє з моменту ініціації проекту до утилізації будівлі контролювати всі зміни, що допомагає ефективно взаємодіяти командам проектувальників, консультантів, будівельників. В умовах зниження маржинальність бізнесу забудовників BIM дозволить їм економити. За оцінкою фахівців ГК «ПІК», найбільшої девелоперської компанії в Росії, застосування BIM дозволяє скоротити терміни проектування і будівництва до 20%, а терміни координації та погоджень при розробці документації — до 70-90%. Таким чином, девелопери можуть одночасно працювати над великою кількістю проектів без втрати якості і з прогнозованою собівартістю, пояснили в компанії.
«Технології BIM — вже не майбутнє»
Максим Берлович, глава Московського територіального управління Групи «Еталон»:
— Технології BIM — вже не майбутнє, а сьогодення будівельної галузі. Сьогодні від проектування і будівництва на основі BIM ми активно переходимо до експлуатації об'єкта з використанням його цифровій копії, яка містить всю необхідну інформацію про всі системах нового будинку. Цифрове управління і спочатку закладена в проект інфраструктура, в тому числі і на основі бездротових технологій, дозволяють нарощувати керуючої компанії сервісний функціонал для жителів протягом усього життєвого циклу будівлі, а також інтегрувати його в подальшому в екосистему розумного міста.
Інтернет речей
Девелопери також оцифровують будівельні процеси. Інтернет речей (IoT) дозволяє оптимізувати та управляти ними. Нові технології об'єднують на єдиній платформі пристрої, датчики і т. п., пов'язані і взаємодіють між собою. Всі дані про хід робіт, будівельних матеріалах, обладнанні, інженерних вузлах аналізуються в режимі реального часу, що дозволяє оптимізувати терміни і вартість робіт. При цьому кожен з учасників будівельного процесу має віддалений доступ до цим даним. Таким чином девелопер може керувати всім будівельним процесом і надалі експлуатацією об'єкта.
«Протягом двох років будівництво буде оцифрована»
Олександр Струмків, президент ГК «Основа»:
— Цифрові технології стрімко розвиваються і проникають у всі сфери бізнесу. Будівництво донедавна залишалася однією з останніх галузей, хто йшов у цьому напрямку, але ситуація змінюється. Жорстка конкуренція і сучасні реалії ринку підштовхують нас до того, щоб ми пройшли цей шлях швидко. Вважаю, що протягом двох років будівництво буде оцифровано і переведена на нові процеси і регламенти. За рахунок спрощення контролю за всіма процесами скорочуються терміни, знижується трудомісткість при проведенні контролю будівельно-монтажних робіт досягається більша ефективність.
Будівельний контроль
Дрони, лазери, сканери, пристрої GPS та інше спеціальне обладнання вже активно впроваджуються великими забудовниками. Це дозволяє їм повністю оцифрувати процес будівництва, а дані надходять в єдину систему, що допомагає підвищити ефективність контролю: стежити за дотриманням початкового плану, його термінів, швидкості та якості робіт. Девелопер отримує наскрізну аналітику про роботи на всіх стадіях і може оптимізувати всі процеси, в тому числі це стосується і роботи персоналу на будівельному майданчику. Ще один напрямок буднагляду — вартісний інжиніринг: вже сьогодні, завантаживши BIM-модель, користувач автоматично отримує на виході ресурсну кошторис, говорить президент ГК «Основа» Олександр Струмків.
«Будівництво — одна з найменш оцифрованих галузей»
Олександр Прыгунков, перший віце-президент, операційний директор ГК «ПІК»:
— Будівництво — одна з найбільш консервативних та історично найменш оцифрованих галузей. При цьому тут існує величезний потенціал для застосування інноваційних технологічних продуктів, які цікаві в тому числі і клієнтам. ПІК — одна з небагатьох компаній в галузі, хто бачить цей потенціал і всебічно підходить до диджитализации будівельних і виробничих процесів і сервісів. Наші рішення дозволяють нам збільшувати швидкість і якість будівництва, а клієнтам економити час і отримувати максимум послуг в одній компанії.
Розумний будинок
Девелопери груп «ПІК» і «Основа» у своїх проектах ще на етапі будівництва стали впроваджувати систему управління «Розумний дім». Після введення будинку в експлуатацію система дозволяє жителям через планшет або мобільний телефон дистанційно керувати своєю квартирою, контролювати і оплачувати послуги ЖКГ, взаємодіяти з керуючою компанією і користуватися додатковими опціями — наприклад, розумними постаматами, системами розпізнавання осіб, відеоконтролем доступу і т. д. «Перелік підключених функцій визначає сам користувач, при цьому частина базових опцій йде абсолютно безкоштовно, а додаткові функції за бажанням і за необхідності можна підключити за додаткову плату. Таким чином, система «Розумний будинок» для девелопера забезпечують додаткову конкурентну перевагу, жителям відкриває нові можливості, забезпечує комфорт і більш високий рівень безпеки», — пояснив Струмків.
Онлайн-сервіси
Різні інтернет-сервіси для споживачів стали вже звичними в багатьох сферах. Їх вже давно впроваджують у нерухомості ріелтори, девелопери і банки. Це допомагає власникам і потенційним покупцям житла вирішувати багато питань з придбанням, продажем, орендою або експлуатацією житла дистанційно — в один клік. Сьогодні користувач перевантажений інформацією і хоче економити час, отримуючи максимум послуг в рамках однієї системи. Поки онлайн-сервіси поширені не повсюдно, але це питання найближчого часу. Отримати схвалення іпотеки, забронювати квартиру в новобудові онлайн, купити страховку, сплатити рахунки або замовити послугу в керуючої компанії через спеціальний додаток вже доступно в багатьох компаніях.
Категория: Недвижимость