Як йшли продажу на ринку житла Москви на цьому тижні. Головні підсумки


Опубликованно 09.04.2020 00:18

Як йшли продажу на ринку житла Москви на цьому тижні. Головні підсумки

З 30 березня столичні агентства нерухомості та забудовники закрили свої офіси. Продажу житла перейшли в онлайн. Ріелтори і девелопери відзначають скорочення активності потенційних покупців і складнощі в проведенні дистанційних угод.

Розповідаємо, як йдуть продажу квартир на первинному і вторинному ринках Москви в умовах карантину.

Новобудови

Девелопери і ріелтори відзначають, що угоди з новобудовами скоротилися в рази за перший тиждень самоізоляції. При цьому зросло відвідування сайтів забудовників і житлових комплексів, онлайн-консультацій та електронних бронювань. В цілому купівельна активність все ж знижується порівняно з періодом до введення самоізоляції. Зараз багато хто воліють бронювати квартири, а на операцію виходити вже після нормалізації робочого режиму, відзначають учасники первинного ринку житла Москви.

Протягом вихідний тижня істотно зменшилася кількість бронювань, так як покупці перейшли в режим очікування — більшість думали, що після закінчення цього часу агентства нерухомості продовжать роботу в звичайному режимі, каже директор з продажів «НДВ-Супермаркет Нерухомості» Ірина Туманова.

У девелоперської групи «Инград» зафіксували скорочення первинних дзвінків на 32%, кількість призначених зустрічей — на 24%. «Однак підсумковий відсоток угод виріс пропорційно. Зараз до нас звертаються клієнти, готові до купівлі нерухомості, які розуміють, яке житло їм необхідно. Якщо аналізувати дані за місяць, то загальна кількість угод за останні два тижні скоротилася приблизно на 8-10% порівняно з першою половиною березня», — уточнює директор з продажу ГК «Инград» Костянтин Тюленєв.

Фото: Гавриїл Григоров/ТАСС

У споруджуваних проектах компанії Capital Group, що реалізуються за ДДУ, пройшли повну реєстрацію на цьому тижні тільки ті угоди, які укладалися ще до посилення заходів по самоізоляції в Москві, що пов'язано з особливостями роботи Росреестра. Для укладення угод з іпотекою без особистого відвідування офісу банки сьогодні розробляють всі необхідні інструменти. Коли функції банків почнуть працювати в повному обсязі, оформлення угод з іпотекою, безумовно, прискориться, прогнозує директор з продажу Capital Group Оксана Дівєєва. За її прогнозом, наступного тижня буде зростання онлайн-продажів у зв'язку з продовженням обмежень.

За підсумками останнього тижня в ріелторської компанії «Метриум» зафіксували меншу кількість звернень, ніж за аналогічний період до введення режиму самоізоляції — зниження склало близько 40-50%.

За тиждень самоізоляції кількість угод з квартирами скоротилася, проте меншою мірою, ніж кількість звернень, відзначає керуючий партнер компанії «Метриум» Марія Литинецкая. Справа в тому, що угоди, заплановані ще до введення обмежувальних заходів, полягали у відповідності з попередніми домовленостями, сторони виконували свої зобов'язання, пояснює експерт. На її думку, попередні висновки про вплив режиму самоізоляції на рівень попиту можна буде зробити як мінімум через тиждень.

Угоди онлайн

Для більшості покупців угоди онлайн — це нова функція. Багато покупці не розуміють, як проходить операція. Це стає для них стримуючим фактором, відзначають опитані редакцією ріелтори і девелопери. Також багато клієнтів стурбовані з приводу фінансової стабільності та збереження роботи в майбутньому, говорить комерційний директор ГК ФСК Ольга Тумайкина.

У компанії «Инград» не бачать проблем в укладенні угод онлайн. Зараз близько 12% угод від загального обсягу продажів компанії проводиться дистанційно. Запит на віддалені операції з купівлі житла в проектах компанії в березні 2020 року виріс більш ніж в чотири рази в порівнянні з лютим. З усього потоку клієнтів тільки 7% чекають відкриття офісів, інші спокійно ставляться до угод в режимі онлайн, зазначає Тюленєв.

Фото: Сергій Коньков/ТАСС

Незважаючи на всі старання забудовників і ріелторів, які намагаються прискорити процес цифровий трансформації продажів, електронні угоди не здатні повністю замінити звичний формат роботи, вважає керуючий партнер «ВекторСтройФинанс» Колочинский. Поки на деяких етапах вимагається особиста присутність покупця. Наприклад, при оформленні акредитива в банку, отримання нотаріальної довіреності і т. д.

З урахуванням того, що зараз Росреестр не приймає документи на реєстрацію угод, проводиться етап роботи до безпосереднього підписання договору. І на сьогоднішній день можна приїхати на операцію в банк, так як багато відділення працюють у черговому режимі, говорить комерційний директор Est-a-Tet Володимир Моребіс. Погіршує ситуацію і той факт, що вони піднімають ставки по іпотеці і скорочують термін дії рішення щодо схвалення кредиту. Якщо раніше це було 90 днів, то зараз — максимум 30, відзначають експерти.

У поточній ситуації девелопери поки не змінюють ціни в своїх проектах, деякі продовжують терміни бронювання, надають розстрочення на час дії обмежень, знижки при онлайн-купівлі квартири. «Також на ринку нерухомості впроваджується новий формат взаєморозрахунків: якщо раніше клієнтам було необхідно особисто з'явитися в банк для відкриття акредитива, то зараз з'являється можливість оплатити покупку дистанційно. Для цього достатньо лише мати поточний банківський рахунок», — говорить Литинецкая. На її думку, ринок вже здійснив прорив і почав перехід на онлайн-угоди. Найближчим часом стане зрозуміло, наскільки самі покупці готові до нових правил гри, резюмує експерт.

Вторинне житло

Ріелтори також перейшли на дистанційну роботу і онлайн-спілкування з потенційними покупцями. Консультації проводять по телефону, в різних онлайн-чатах або через популярні месенджери.

Фото: ТАСС/ Григорій Сисоєв

Брокери відзначають серйозне скорочення попиту на вторинному ринку. У компанії «Міель-Мережа офісів нерухомості» почали фіксувати зниження числа дзвінків з перших днів догляду багатьох на удаленку — приблизно з 18-19 березня. В агенції нерухомості «Азбука житла» заявили про зниження числа звернень в компанію в три-чотири рази на цьому тижні.

«Якщо брати перші два дні поточного тижня, то в цей період потенційний попит (дзвінки і заявки) зменшився у п'ять разів відносно звичайної робочого тижня. До середини тижня цей показник скоротився вже в сім разів. Крім того, в перші два дні на 20% зросла кількість звернень в компанію за допомогою онлайн-консультацій. Однак до нинішнього моменту він знизився у п'ять разів відносно традиційного робочого періоду», — наводить дані директор департаменту вторинного ринку компанії «Інком-Нерухомість» Сергій Шлома.

Реальних угод стало значно менше, відзначають, опитані редакцією агентства нерухомості. Зараз в основному закриваються угоди, які вже були в завершальній стадії. «Частина покупців і власників не стали відмовлятися від намічених планів. Одні зняли об'єкти з продажу, інші, навпаки, підняли ціни. Відмови від угод є, але основною причиною стало зростання ставки за іпотечним кредитом», — відзначає генеральний директор агентства нерухомості «Азбука житла» Дмитро Косьмін.

Кількість внесених авансів зменшилась, підтверджує керуючий директор «Міель-Мережа офісів нерухомості» Олександр Москатов. За його прогнозом, угоди, які не розпочаті зараз, дадуть просідання ринку в квітні-травні.

Покупці вторинки не готові до онлайн-операцій

На думку Шломы, послаблення активності потенційних покупців пов'язано з тим, що після новин про продовження самоізоляції люди почала готуватися до тривалого періоду карантину. Велика частина покупців відкладає рішення квартирного питання, так як розуміє, що в цьому місяці у них все одно не буде можливості їздити на перегляди, вносити аванси і виходити на угоди, зазначає експерт. Незважаючи на всі складності проведення нових дистанційних угод, вони сьогодні полягають, але носять одиничний характер, зазначають експерти, опитані редакцією.

На даному етапі не всі готові до проведення дистанційних угод, але розуміють, що електронна реєстрація права неминуча. За оцінкою ріелторів, сьогодні на ринку вторинного житла є дві істотні проблеми для проведення угод. Перша — показ квартир. Якщо на первинному ринку фізично об'єкта не існує і його оглянути неможливо — тільки подібну квартиру в шоурумі (якщо він є), то на вторинному ринку покупець хоче особисто оцінити своє майбутнє житло, а не по картинці або відеопрезентації.

Друга проблема — затримки в оформленні та отримання документів. Сьогодні припинена робота МФЦ, відділень Росреестра, деякі відділення банків закриті. «Угоду сьогодні можна провести — оформити іпотеку в банку, закласти гроші для покупки житла в банківську комірку, підписати договір купівлі-продажу квартири. Проте скласти договір в органи реєстрації переходів прав власності поки представляється скрутним, документи застряють на цьому етапі», — говорить Шлома.

Якщо говорити про ціни, то на вторинному ринку вони поки не змінилися. На ринку вторинного житла продавці — це фізичні особи, які дуже довго можуть утримувати бажану ціну пропозиції, не погоджуючись на зниження. Тому на вторинному ринку не може статися обвал цін навіть в умовах карантину — багато власники все одно будуть наполягати на своїх умовах продажу, вважає Шлома.



Категория: Недвижимость