Іпотечникам дозволять продати проблемний заставу самостійно
Опубликованно 10.04.2020 00:32
Іпотечним позичальникам можуть законодавчо дозволити самостійно продавати житло, яке знаходиться в заставі у банку. Відповідні поправки в закон «Про іпотеку (заставі нерухомості)» внесла до Держдуми Ірина Ярова, повідомляє «Коммерсантъ».
Документом встановлено ряд вимог, за яких позичальник може продати заставне житло самостійно. Це можливо, якщо іпотечний договір укладено в цілях, не пов'язаних з підприємницькою діяльністю і сума кредиту не перевищує 15 млн руб., а також якщо кредитор не вимагав через суд звернення стягнення на заставу. За словами автора, документ спрямований на те, щоб врівноважити права позичальника і кредитора.
Для самостійної реалізації квартири позичальнику необхідно буде звернутися до кредитора із заявою, після чого банк дасть на процедуру не більше півроку (термін може бути продовжений за погодженням сторін). При цьому кредитор встановлює мінімальну ціну, за якою застава може бути проданий, для компенсації банку заборгованості позичальника. Після отримання заяви кредитна організація не зможе звернути стягнення на заставлене майно в судовому порядку. Відмовитися від права самостійної реалізації позичальник може в будь-який момент, пише «Коммерсантъ».
Зараз заставна квартира продається банком через публічні торги або аукціон у разі, якщо позичальник не справляється з іпотекою і не може виплачувати платежі за кредитом. Відсотки за договором позики виплачуються аж до його повного повернення. Крім того«боржник змушений додатково оплатити послуги організатора торгів (до 3% вартості майна), а в ряді випадків ще й виконавчий збір (7% від вартості майна), і роботу оцінювача», йдеться в пояснювальній записці.
Прийняття поправок може захистити іпотечних позичальників від нелегальних кредиторів. За словами експертів, багато з них штучно створюють прострочення і, пропадаючи, чекають, коли штрафи за договором «з'їдять» вартість квартири.
Категория: Недвижимость