Як московські забудовники готуються до епідемії коронавіруса
Опубликованно 11.04.2020 00:50
У Москві зараз діє режим підвищеної готовності через загрозу поширення коронавіруса. У столиці вже почали розробляти концепцію швидкомонтованого медичного центру для боротьби з інфекційними захворюваннями. Побудують мобільний комплекс інфекційної лікарні в Новій Москві.
Влада тримає на контролі ситуацію на московських будівельних майданчиках у зв'язку з поширенням коронавіруса, на всіх будівельних майданчиках проводяться заходи з профілактики. Редакція «РБК-Нерухомості» з'ясувала у столичних забудовників, як вони готуються до епідемії коронавіруса.
Ситуація під контролем
Московський ринок новобудов поки не відчуває на собі вплив коронавіруса: роботи ведуться в штатному режимі, хворих не виявлено. Про це «РБК-Нерухомості» розповіли столичні забудовники.
У Московському регіоні обстановка у зв'язку з поширенням коронавіруса в цілому спокійна. Ситуація на майданчиках знаходиться під контролем. Всі будівельні роботи ведуться згідно з графіками, перебоїв з поставками деталей зараз немає, запевнив директор департаменту розвитку продукту ЦК ФСК Павло Бризгалов.
В даний час епідемія ніяк не відбилася на графіках і темпи будівельних робіт, заявили в ГК «Инград». «На об'єктах компанії інфекційних захворювань, у тому числі коронавіруса, не виявлено. Громадяни з Китаю не беруть участі в будівельних роботах на наших проектах. У разі отримання від органів державної влади доручень з проведення спецзаходів та карантинів ми в обов'язковому порядку приймемо всі необхідні заходи для профілактики та виявлення коронавіруса», — зазначив віце-президент ГК «Инград» Григорій Звенигородський.
В ГК «А101» (найбільший девелопер Нової Москви) також заявили, що коронавірус не вплинув на роботу компанії. «Поки немає підстав переносити терміни будівництва об'єктів у зв'язку з коронавірусом — у всякому разі, наскільки відомо, ні на одному будівельному майданчику і ні в одному будмістечку на території Москви захворювань не виявлено», — сказав директор департаменту девелопменту ГК «А101» Олег Гур'єв.
Антисептики, тепловізори та бесіди з співробітниками
Незважаючи на стабільну обстановку, забудовники проводять профілактичні заходи у зв'язку з коронавирусной інфекцією. Одні встановлюють тепловізори на вхідні групи побутових містечок, інші роздають маски і антисептики.
«Ми слідуємо загальним рекомендаціям столичної влади і Росспоживнагляду. Це огляд та опитування працівників перед початком зміни про їх самопочуття, обов'язкова обробка приміщень та прибирального інвентарю дезінфікуючими засобами. Крім цього, співробітники на робочих місцях забезпечуються шкірними антисептиками», — розповів Павло Бризгалов з ФСК.
Представник ГК «Гранель» розповів, що на тлі можливого поширення вірусу проводяться регулярні наради. На них працівників доводиться інформація про розпорядження мерії і даються рекомендації про те, як поводитися в критичних ситуаціях.
ГК «А101» проводить дезінфекційні заходи, це стосується і офісів, будівельних майданчиків. «Робочі перевіряються тепловізорами, санітарно-побутові приміщення забезпечені шкірними антисептиками, двічі в день в них проводиться вологе прибирання, при якій застосовуються дезінфікуючі засоби. Начальники дільниць регулярно нагадують робочим про необхідність якомога частіше мити руки. Працівники з симптомами застуди відправляються до лікаря і, якщо необхідно, лікуватися, але це робилося завжди для запобігання епідемій звичайного ГРВІ», — розповів Олег Гур'єв.
Споруджуваний діловий центр «Парк Хуамін» в Останкінському районі. Бізнес-центр здадуть в експлуатацію пізніше запланованого терміну (літо 2020 року) з-за тимчасової заборони на в'їзд в Росію громадян Китаю з 20 лютого 2020 року у зв'язку з епідемією коронавіруса COVID-19 в КНР (Фото: Дмитро Серебряков/ТАСС)
Проблеми з поставками обладнання з Китаю
За словами забудовників, коронавірус ніяк не позначиться на термінах будівництва. При цьому є ризик маніпуляції на тлі коронавіруса, заявив генеральний директор VSN Invest Денис Волкович. «Оцінка масштабу можливих труднощів для будівельної галузі і для ринку нерухомості повинна бути заснована на конкретних заявах від забудовників», — зазначив він.
Поки про перенесення строків будівництва з-за коронавіруса повідомив тільки що китайський інвестор, який зводить діловий центр «Парк Хуамін» в Останкінському районі Москви.
При цьому девелопери допускають, що можуть виникнути складнощі з поставками матеріалів і обладнання з Китаю. Але мова йде про невеликих обсягах. В ГК «Гранель» заявили, що частка таких матеріалів в їх компанії близька до нульової.
В основному — це чавунні труби і фітинги для систем каналізації житлового будинку, комплектуючі для лічильників води та опалення, плати управління для систем освітлення та автоматизації. В даний час підприємства, які виробляють таке обладнання, продовжують працювати, але із-за посиленого антивірусного контролю і профілактики на кордоні строки доставки в Росію помітно збільшені, розповів Олег Гур'єв з ГК «А101».
«Якщо ситуація продовжить погіршуватися, то в найближчі півтора місяця може виникнути дефіцит. Щоб не гальмувати будівництво, доведеться купувати більш дорогі аналоги, що позначиться на собівартості», — припустив він.
На думку Павла Бризгалова з ФСК, складнощі можуть виникнути з інженерним обладнанням, до складу якого входять комплектуючі китайського виробництва. «Забудовники, швидше за все, будуть шукати альтернативу, щоб не допустити зривів термінів будівництва. В цьому випадку є ризики підвищення цін на продукцію», — сказав він.
Денис Волкович з VSN Invest допустив коригування термінів і матеріалів у проектних деклараціях. «Чим більше буде розгойдуватися маятник цієї теми, тим менше стане охочих купувати», — додав він.
Квартири продовжують купувати
Ріелторські компанії, як і забудовники, поки не відзначають особливих змін з-за коронавіруса. «Ми не помітили відтоку відвідувачів в офісах продажів або спаду їх активності. Процес пошуку і вибору квартир йде як зазвичай. Люди приходять в офіси, спілкуються з менеджерами та іпотечними брокерами. В масках ніхто не приходив поки», — розповіла голова ради директорів компанії «Бест-Новострой» Ірина Доброхотова. Набагато більший вплив на ринок нададуть стрибки курсів валют, зниження вартості нафти, геополітичні процеси, додала вона.
На ринок новобудов ситуація з коронавірусом вплине не більше, ніж щорічні захворювання на грип та ГРВІ, вважає глава компанії «Міель-Новобудови» Наталія Шаталіна. «У цьому році для паніки також поки немає причин. Люди продовжують жити звичайним життям, ходити на роботу, купувати квартири. У нашій компанії кількість звернень і операцій не зменшується, клієнти, які хочуть придбати квартиру, не відкладають рішення своїх питань з-за повідомлень про коронавирусе».
Глава агентства нерухомості «Бон Тон» Наталія Кузнєцова налаштована менш оптимістично. За її словами, вже зараз спостерігається падіння котирувань, курсу рубля, фондових індексів, відбувається здешевлення нафти.
«Коронавірус не може не позначитися на стані економіки, особливо при наявності вогнищ захворюваності в середньостроковій перспективі. Ринок нерухомості інерційний, і наслідки будуть помітні з лагом в три-чотири місяці», — зазначила вона.
В першу чергу епідемія вдарить по готельному бізнесу, ринку оренди апартаментів. У зоні ризику — сегменти торгової та офісної нерухомості, так як китайські інвестори входять у число ключових гравців.
Будівельники та коронавірус: думка доктора
Зараз у Росії зареєстровано мало випадків захворювання коронавірусом. Тому поки не можна говорити, що будівельники найбільш схильні до цього захворювання, зазначила кандидат медичних наук, завідуюча відділенням Сеченовского університету Інна Туліна.
«Будівельники можуть знаходитися в групі ризику за рівнем імунітету. Це зумовлено частим перебуванням на відкритому повітрі, зниженням імунітету і, як наслідок, більшою схильністю до інфекційних захворювань. В перервах між роботою працівники будівництв часто збираються групами. Це підвищує ймовірність передачі інфекційних захворювань, що передаються повітряно-крапельним шляхом. До них відноситься і коронавірус.
У зону ризику потрапляють будівельники, які часто виїжджають за рубіж, наприклад громадяни СНД. У цьому випадку підвищується ймовірність зараження коронавірусом на території цих країн. Тому якщо людина виїжджала за межі країни, то самокарантинизация протягом двох тижнів обов'язкове.
Зараз доведено, що коронавірусна інфекція передається повітряно-крапельним шляхом. Однак є ймовірність зараження через побутові предмети. Тому якщо в їдальнях використовується звичайна посуд, можна перейти на одноразовий.
Поки єдиним достовірним способом визначити коронавірус є спеціальний аналіз. Проводити його всім підряд немає сенсу. Найголовніше — відсіяти працівників, у яких є симптоми ГРВІ, грипу або COVID-19, та запобігти можливому розповсюдженню інфекції.
Варто звертати увагу не тільки на те, як люди працюють, але і де знаходяться у вільний час. Рекомендується обмежити перебування в місцях великого скупчення людей.
Що стосується масок, то Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) не вважає їх заходом профілактики для здорових людей. Маски повинні носити люди, у яких є симптоми респіраторної інфекції. Найбільше вірус передається через брудні руки, тому треба частіше мити їх.
В цілому необхідно зробити робочу середу максимально безпечною для всіх, це стосується не лише будівництва, але і будь-якого виробництва».
Категория: Недвижимость