Зберегти житло: чому і у кого держава може відібрати квартиру


Опубликованно 14.04.2020 08:34

Зберегти житло: чому і у кого держава може відібрати квартиру

З 1 січня 2020 року в Росії вступив в силу закон, що захищає права добросовісних покупців житла. Мова йде про ситуації, коли людина придбав квартиру, ґрунтуючись на інформації, що міститься у держреєстрі, а в підсумку з'ясувалося, що продавець не мав права на продаж. Документ дає можливість добросовісному покупцю отримати компенсацію за втрачене житло.

Розповідаємо, за що і в кого держава може відібрати квартиру, в коротких картках.

Добросовісний покупець

Сумлінним покупцем квартири вважають того, хто купував житло на основі даних з Єдиного державного реєстру нерухомості (ЕГРН) і не знав про відсутність у продавця права на продаж майна.

Покупець визнається добросовісним до тих пір, поки судом не буде доведено протилежне, а саме, що він знав або повинен був знати про відсутність права на відчуження майна у продавця нерухомості.

Коли розраховувати на компенсацію

Закон передбачає компенсацію в тих випадках, коли покупець придбав житло, не знаючи про його кримінальне минуле, і втратив його з-за того, що суд визнав угоду незаконною. При цьому громадянин спирався на дані ЕГРН.

Документом визначаються два основних моменти: компенсація надається тільки за втрату права на житло, її може отримати тільки добросовісний набувач квартири, від якого вона була витребувана.

Також сумлінному покупцеві покладена компенсація, коли суд стягнув з недобросовісного продавця гроші, але в реальності закінчення півроку вони не були повернуті набувача нерухомості.

Закон також діє у відношенні сумлінних покупців, які отримали житло безоплатно, наприклад в порядку дарування або успадкування.

Зворотна сила

Нововведення поширюються на добросовісних набувачів житлової нерухомості, які придбали квартиру до вступу закону в силу. Отримати компенсацію за втрачене житло вони зможуть, звернувшись до суду з вимогою про виплату коштів протягом трьох років після набуття чинності нових норм.

Як отримати виплату

Отримати компенсацію за вилучене житло можна тільки через суд. Для цього потерпілий повинен звернутися до господарського суду з відповідною позовною заявою. Законом не встановлено перелік необхідних документів. Покупець може робити все, що прямо чи опосередковано має відношення до справи.

Скільки компенсують

Максимальний розмір суми компенсації документ не встановлює. При цьому сумлінному покупцеві надається вибір: він може отримати грошові кошти в розмірі суми реального збитку або по кадастрової вартості вилученого житла. До прийняття закону розмір компенсації становив не більше 1 млн руб., що в більшості випадків не покривало понесені набувачами шкоди.

Як захистити себе

Убезпечити себе від таких ситуацій може виписка з ЕГРН. У документі міститься вся необхідна інформація, яку необхідно перевіряти перед укладенням угоди: дані про об'єкт, його власника, наявність чи відсутність обтяжень. Якщо право власності перейшло іншому власнику, а продавець не має права на вчинення правочину, це буде відображено у виписці. Замовити документ можна через МФЦ або за допомогою онлайн-сервісу Федеральної кадастрової палати, при цьому дозвіл власника нерухомості на отримання цих відомостей не потрібно.

За матеріалами оригінальної статті «Що робити, якщо держава конфіскує квартиру за порушення з минулого»



Категория: Недвижимость