«Не чекають падіння цін»: яке житло в Москві купують навіть на карантині


Опубликованно 17.04.2020 00:06

«Не чекають падіння цін»: яке житло в Москві купують навіть на карантині

На ринку первинного і вторинного житла Москви відзначено різке зростання попиту. Він почав рости ще на початку березня, до оголошення режиму самоізоляції у столиці. Після нових карантинних заходів проведення операцій ускладнилося, але не зупинився. Ріелтори вже відзначають помітне зниження активності покупців на вторинному ринку, на ринку новобудов попит знизився менше завдяки великим можливостям для проведення операцій онлайн.

Розповідаємо, чому зріс попит на житло під час пандемії коронавіруса і що сьогодні купують на ринку житла Москви.

Різке зростання попиту...

Попит на житло в Москві почав рости на початку березня, в тому числі з-за обвалу курсу рубля. Ріелтори і девелопери в перші тижні два тижні березня зафіксували зростання попиту на 10-30%. У результаті на ринку столичної нерухомості був відзначений ряд рекордів за обсягом угод.

За даними Росреестра, в березні було зареєстровано максимальну кількість угод на вторинному ринку Москви в 2020 році — 14,8 тис. Це в 1,3 рази більше (+31%) угод, ніж у лютому, і на 13% більше, ніж у березні минулого року. На первинному ринку в березні було укладено максимальна кількість угод за останні дев'ять місяців — 9,6 тис. Цей показник в 1,2 рази (+20%) більше, ніж у квітні, і на 1% більше в порівнянні з березнем минулого року. Березень також увійшов до трійки найбільш вдалих місяців за всю історію іпотечного ринку.

Чоловік у медичній масці на одній з вулиць міста. Період з 28 березня по 30 квітня 2020 року оголошено в Росії неробочим з метою запобігання розповсюдження інфекції коронавирусной (Фото: Володимир Гердо/ТАСС)

Ситуація з обвалом рубля спровокувала попит на житло в Москві за аналогією з ситуацією в кінці 2014 року, коли люди почали скуповувати столичну нерухомість. Збільшення попиту на іпотеку пов'язане з очікуванням зростання ставок і цін на житло з-за несприятливої ситуації в економіці і поширення коронавіруса. Багато покупці поспішили завершити заплановані угоди, в тому числі за яким вже був схвалений іпотечний кредит, відзначають ріелтори.

...і падіння

Після введення режиму самоізоляції і його посилення проведення операцій з нерухомістю ускладнилося — офіси продажів закриті, угоди перейшли в онлайн. В останній тиждень березня та перші два тижні квітня ріелтори і девелопери відзначають істотне скорочення попиту. Особливо це стосується вторинного ринку, так як в цьому сегменті покупець воліє особисто оглянути квартири, а також із-за складності в проведенні угод онлайн на відміну від ринку новобудов.

Багато поставили рішення квартирного питання на паузу — до зняття всіх обмежувальних заходів, зазначають ріелтори. Після закінчення пандемії в «Будинок.РФ» прогнозують зростання попиту на житло, реалізацію відкладених угод.

Закриті із-за коронавіруса дитячі майданчики у дворі одного з будинків на проспекті Миру (Фото: Артем Геодакян/ТАСС)

Які вибирають покупці новобудови

Одне з ключових змін на ринку нерухомості — активний інтерес покупців до всіх онлайн-сервісів. «Ми спостерігаємо системний зсув у сприйнятті можливості купити квартиру онлайн, не виходячи з дому. Якщо раніше це був, швидше, додатковий сервіс, яким користувалися клієнти, які живуть за кордоном або в регіонах, то сьогодні абсолютна більшість покупців активно цікавляться, як влаштований цей процес», — відзначає заступник генерального директора компанії «Донбуд» Євгена Колосова.

У першому кварталі припав основний попит на новобудови комфорт - і бізнес-класу (57,1% та 40,1% відповідно), з яких близько 76% розташоване в межах від ТТК до МКАД, підрахували в «НДВ-Супермаркет Нерухомості». За даними аналітиків компанії, найбільше угод припало на ЗАТ — 19,5%, САО — 16,2% і ЮВАО — 15,6%.

Найбільшу кількість угод в першому кварталі спостерігалося в новобудовах у високій стадії будівельної готовності (28,8%). При складній економічній ситуації покупці воліють мінімізувати ризики, схиляючись на користь проектів на високій стадії готовності, вважає керівник відділу міської нерухомості «НДВ-Супермаркет Нерухомості» Сергій Килимів.

Фото: Валерій Шарифулин/ТАСС

В цілому попит поки істотно не змінився за пандемії коронавіруса та кризової ситуації в економіці. «З точки зору інвестиційних покупок немає істотного зростання в бік придбання малогабаритних квартир. Приблизне співвідношення з урахуванням цілей покупки до початку епідемії і після залишається тим самим», — говорить генеральний директор АН «БОН ТОН» Наталія Кузнєцова. Про суттєві зміни можна буде судити в середньостроковій перспективі, вважає експерт.

Зміни на вторинному ринку

Режим самоізоляції змусив покупців і продавців вторинного житла почати освоювати онлайн-сервіси, які спрощують проведення угод. В майбутньому ці навички для багатьох спростять проведення операцій з квартирами, вважають ріелтори.

Інтерес до квартир на вторинному ринку не впав, незважаючи на падіння кількості угод. Ріелтори відзначають, що деякі продавці і покупці не проводять огляди квартир, але дзвінки є — проводяться відеоконференції, онлайн-переговори і т. д.

В умовах карантину продавці квартир на вторинному ринку вже готові знижувати ціни, відзначають аналітики компанії «Інком-Нерухомість». За їх оцінкою, з початку карантину на 17,5% зросла кількість продавців, готових після відновлення ринку знизити вартість своїх об'єктів.

Фото: Сергій Бобильов/ТАСС

Деякі покупці переорієнтовуються на покупку вторинного житла через побоювання, що будівництво може затягнутися, вважають в «Абетці житла». За словами аналітиків компанії, вторинне житло в цьому плані більш надійне, тим більше що поки на ринку немає серйозних цінових рухів ні вгору, ні вниз.

В цілому ріелтори не відзначають яких-небудь серйозних змін в купівельних перевагах москвичів на вторинному ринку. «Ліквідні варіанти залишаються самими затребуваними на столичному ринку. Приміром, малогабаритні квартири навіть у поганому стані користуються великим попитом. Попит на дорогі квартири в столиці зараз практично відсутня, покупці чекають падіння цін», — говорить керуючий директор «Міель-Мережа офісів нерухомості» Юлія Антясова.

«У кого до кризи і пандемії була потреба придбати квартиру, ті продовжують її шукати. Гроші залишилися, потреба залишилася, і вони в спокійному режимі вибирають квартиру. Так, всі угоди зараз сповільнилися, але не припинилися. Життя триває, треба людям вирішувати свої житлові питання», — резюмує Антясова.



Категория: Недвижимость