Купувати квартиру прямо зараз чи ні: про що пишуть ріелтори в соцмережах
Опубликованно 21.04.2020 00:32
З початку березня попит на нерухомість в Москві виріс на 10-30% — таким чином люди рятують свої накопичення в квадратних метрах.
Однак такий ажіотаж на тлі падіння курсу валют і пандемії — тимчасовий, він не несе вигоди продавцям, пишуть багато ріелтори в своїх соціальних мережах. У добірці — рекомендації ріелторів, що робити з нерухомістю в цей криза.
Олександр Харыбин, власник «Квартирного Бюро Олександра Харибіна»
YouTube
Якщо б я хотів купити квартиру в Москві — я б почекав півроку. Зараз немає сенсу купувати їх, тому що вони занадто дорогі, скоро ціни будуть набагато нижче.
Якщо ви «зависли» [зі здачею квартири в оренду], якщо немає переглядів і немає наймачів — спочатку перевірте якість реклами. Якщо все правильно розміщено, якщо зроблені гарні фото і відео, якщо люди звертають увагу, але не дзвонять — знижуйте ціну. Як би боляче це не звучало — ви ще можете вскочити в останній вагон поїзда...
Далі, швидше за все, буде карантин, банкрутства, ринок праці постраждає і оренда полетить вниз. Окрема дурість, яка процвітає на ринку оренди в такий час (2008, 2015), — спроба власника прив'язати ціну до долара або євро. Ви забуваєте, що наймачі теж заробляють рублі і ніколи не погодяться на це. Вас повинні хвилювати проблеми ваших наймачів — тому що вони не індіанці, а ви — не шериф. Консервуйте квартири, якщо не мають наміру здавати в нових реаліях — по-іншому не вийде. Обганяйте ринок — робіть найкращу рекламу і нормальний цінник і здавайте/продавайте, поки всі їде.
Микола Винидиктов, генеральний директор Clayton&Boyers
Продавцям:
Покупцям:
Олег Торбосов, засновник «Whitewill. Елітна нерухомість»
Якщо ситуація з поширенням вірусу затягнеться, ми почнемо спостерігати, як один за одним стискаються і закриваються якісь салони краси, студії йоги, дитячі клуби. Розумні і людяні власники приміщень зараз повинні йти назустріч і домовлятися зі своїми орендарями. Таку заворушку не можна було передбачити і прописати в бізнес-плані. Це «чорний лебідь». <...> Одне з великих московських агентств нерухомості вже скоротило близько половини співробітників, друге, крім масових звільнень, оголосило про те, що з'їжджає зі свого великого парадного офісу, який вони займали декілька років. Затягують пояси.
Геннадій Поротиков, брокер з нерухомості та керівник відділу продажів в АН Sweet Home
Через півроку ціни почнуть зменшуватися, точніше, операції будуть проходити за цінами значно нижче рекламних між высокомотивированными продавцями і покупцями зі значним дисконтом.
Щоб забезпечити ліквідність, забудовники почнуть влаштовувати акції, під час яких будуть проходити основні операції.
Ще через рік ринок почне звикати до нових цін, відкладений попит знову почне штовхати ринок вгору і ціни повернуться до нинішніх, однак за фактом будуть нижче, якщо враховувати інфляцію, не кажучи вже про вартість у доларах.
Ірина Радченко, президент Міжнародної академії іпотеки і нерухомості
Так чи варто поспішити з іпотекою зараз? Якщо ви залізобетонно впевнені у своїх доходах, які будуть тільки зростати, незважаючи ні на які катаклізми, можливо. Однак не думаю, що в нинішніх умовах таких оптимістів буде багато. Цілі галузі — туризм, авіаперевезення, бари, ресторани, індустрія краси та розваг — зараз лежать практично «на руїнах», і треба буде час, щоб це все відновилося.
Що робити тим позичальникам, які розуміють, що вони не в змозі вчасно внести черговий платіж? У 2019 році був прийнятий закон «Про іпотечних канікулах», який передбачає розстрочення платежу на шість місяців. До заяви необхідно надати медичну довідку про втрати працездатності або документ, що підтверджує втрату роботи (доходу).
Що робити тим позичальникам, у яких і після шести місяців не відновився рівень доходів, необхідний для обслуговування кредиту? Звертатися в державну корпорацію «Будинок.РФ» з тим, щоб держава надала допомогу в складній економічній ситуації. У 2009 році було створено Агентство з реструктуризації іпотечних житлових кредитів, яке допомагало валютним позичальникам впоратися з важкою ситуацією. Якщо проблемних кредитів буде багато, сподіваюся, що уряд і в цей раз виділить необхідні кошти на підтримку іпотечної галузі.
Категория: Недвижимость