Пандемія коронавіруса: що буде з мігрантами на будівництвах


Опубликованно 23.04.2020 00:14

Пандемія коронавіруса: що буде з мігрантами на будівництвах

Сьогодні в Росії живуть сотні тисяч трудових мігрантів — найчастіше вони працюють у сферах житлово-комунального господарства, громадського харчування та на будівництвах. Хтось після введення карантину поспішив додому, але застряг у транзитних зонах, хто продовжує працювати, а хтось втратив джерело доходу після введення карантину і закриття підприємств.

Деяким мігрантам пощастило — їм допомагають посольства, проте більшість знаходиться у дуже непростій ситуації. Юристи і правозахисники розповіли, як складеться доля робітників з інших країн під час карантину, запровадженого через пандемію коронавіруса.

«Трудові мігранти сьогодні опинилися в жахливому становищі»

Валентина Чупик, керівник некомерційної організації допомоги мігрантам «Тонг Жахони», правозахисниця:

— Складно сказати, яка кількість трудових мігрантів зараз в Росії. Якщо вони втратили джерело доходу через карантин, то активно шукають нову роботу — інакше їм не вижити. Конкретно людям певних професій — будівельникам, медсестрам або продавцям овочів — посольства допомоги не надають. Вони допомагають найбільш постраждалим міграції громадянам незалежно від їх виду діяльності.

Як правило, в першу чергу зарубіжні представництва допомагають жінкам, дітям, людям похилого віку та інвалідам. У більшості мігрантів, які сьогодні знаходяться на території Російської Федерації, немає накопичень, вони відправляли все зароблене додому, своїм сім'ям. Тому за відсутності заробітку не мають можливості оплатити свій міграційний патент або орендувати житло для самоізоляції під час карантину. Свого житла у мігрантів немає, а будь-яких посібників по безробіттю держава не платить. Крім того, їх грабують поліцейські. Трудові мігранти сьогодні опинилися в жахливому становищі. Як складеться їхня доля надалі, сказати не можна, виїхати вони поки не можуть.

Фото: Михайло Джапарідзе/ТАСС

«Можуть звернутися за отриманням нових патентів без необхідності виїзду»

Кирило Горіхів, спеціаліст з міжнародних відносин юридичної компанії AVG Legal:

— Оскільки у багатьох сферах економіки і діяльності домінують відносно дешеві іноземні робітники, для місцевих жителів часто залишається мало професійних полів з конкурентоспроможною зарплатою. Вони найчастіше перебувають на державній службі, де високі зарплати і привабливі умови праці зберігаються за рахунок доходів від нафти. У заяві міжнародної організації з міграції говориться, що «ми визначаємо мігрантів як робітників, як переміщених осіб, шукачів притулку, і вони є величезною присутністю по всьому світу, по всіляких причин». І звичайно, вони люди: вони наші сусіди, наші родини, вони люди, яких наші діти знають зі школи, і, як усі ми, постраждали під час цієї надзвичайної ситуації в області суспільної охорони здоров'я.

Що стосується трудових мігрантів-будівельників в Росії, то в заяві МВС Росії йдеться про глобальні послаблення міграційного законодавства з урахуванням ситуації, викликаної поширенням коронавирусной інфекції. З 19 березня 2020 року всі іноземні громадяни зможуть продовжити термін тимчасової реєстрації на території Росії. Для цього необхідно звернутися в найближчий територіальний орган МВС (за місцем фактичного проживання) з заявою, яке може бути складене у довільній формі. Крім того, трудові мігранти можуть звернутися за отриманням нових патентів без необхідності виїзду за межі Російської Федерації і без притягнення їх до адміністративної відповідальності за порушення терміну подання відповідних заяв.

Фото: Василь Кузьмиченок/ТАСС

«Мігранти-будівельники так само активно працюють»

Валерій Провоторов, провідний юрист податкової практики юридичної компанії Coleman Legal Services:

— За статистичними даними МВС Росії, лише в січні-лютому було видано понад 213 тис. дозволів на роботу. Даний показник свідчить про значну кількість іноземних громадян, які працюють у нашій країні. Після появи інформації про закриття Росією кордонів багато трудові мігранти поспішили в терміновому порядку на батьківщину. Тим іноземцям, хто не встиг це зробити до 27 березня, доведеться залишатися в Росії до скасування відповідних обмежень. Між тим будівництва не зупинилися, і мігранти-будівельники працюють там в поточний момент.

МВС РФ повідомило, що термін тимчасового перебування іноземних громадян буде продовжено, для цього їм необхідно звернутися в місцеве відділення МВС із заявою у довільній формі. Патенти та дозволи на роботу також будуть продовжені. Що стосується інших прав, то багато в чому права іноземних осіб, які тимчасово перебувають в Росії, збігаються з правами наших громадян. Наприклад, іноземці мають право на безкоштовну невідкладну медичну допомогу Іноземним особам, задіяним у будівництві, поки можна не турбуватися про втрату роботи, більшість суб'єктів Росії встановили, що будівництво не буде зупинятися на час введення карантинних заходів. Тим іноземним працівникам, чия трудова діяльність припинилася, але покинути РФ вони не змогли, доведеться шукати нові місця роботи.

Фото: Артем Геодакян/ТАСС

«У роботодавця два варіанти: посадити їх на квазикарантин або вивозити на роботу»

Іван Соловйов, громадський діяч, юрист, доктор юридичних наук:

— Є дві сторони цього питання. Перший: падіння купівельної спроможності населення і, як наслідок, зниження попиту на житло, що негативно для будівельної галузі. Уряд планує послаблення в даній сфері, але чи нададуть вони задумане позитивний вплив чи знадобляться додаткові заходи, покаже час. З іншого боку, будівельний комплекс, наприклад, Москви як працював, так і працює. Сам прекрасно бачу це з вікна.

Відповідно, будівельники з найближчого зарубіжжя поки щодня виходять на роботу. Впевнений, що умови їх проживання далекі від необхідних сьогодні норм і стандартів. Але і поїхати додому вони не зможуть — кордон закритий. У роботодавця два варіанти: спробувати посадити їх на квазикарантин і платити зарплату або вивозити на роботу і теж платити зарплату. Зрозуміло, що в нинішніх умовах всім вигідно друге. Бо як правової грамотності для реалізації першого у наших гостей точно не вистачить.

Фото: Олександр Рюмін/ТАСС



Категория: Недвижимость