Заповіт в онлайні: як віддалено привести в порядок документи на житло
Опубликованно 29.04.2020 09:20
Карантин — найкращий час, щоб зайнятися справами, до яких у повсякденному житті не доходять руки. Можна не тільки розібрати шафи, прочитати пару книжок і вивчити тайська мова, але і привести в порядок документи на квартиру.
Юристи розповіли, як узаконити перепланування, оформити дарчу або спадок під час самоізоляції, а також які угоди можна укладати під час карантину, встановленого з-за пандемії коронавіруса.
«Перебуваючи вдома на самоізоляції, потрібно підготувати документи»
Марія Сучкова, юрист практики «Вирішення спорів» юридичної фірми «Інтелектуальний капітал»:
— В даний час без звернення до багатофункціональні центри або до нотаріуса передати права на квартиру неможливо. Для того щоб після закінчення карантинних канікул можна було відразу зайнятися цим питанням, перебуваючи вдома на самоізоляції, потрібно підготувати документи: знайти всі правовстановлюючі документи (свідоцтво про право власності, про право на спадщину та інші), а також перевірити підписи на всіх документах.
Крім цього, у випадку якщо майбутня угода буде проходити через нотаріуса, можна зв'язатися з ним, щоб уточнити пакет необхідних документів, узгодити вартість майбутніх послуг та направити електронною поштою відскановані копії документів для перевірки. МФЦ працюють за попереднім записом, однак при можливості краще відкласти похід туди.
Фото: ТАСС/ Георгій Копытин
«Вірус не зможе перешкодити вам відкрити спадкову справу»
Наталія Тарасова, адвокат:
— Зараз саме час привести документи на нерухомість в порядок або здійснити операцію не виходячи з дому. Розглянемо деякі з них.
Перепланування та приватизація. Подати заяву у відповідний державний орган, замовити необхідні довідки та виписки можна онлайн за допомогою порталу держпослуг, сайту відповідного держоргану. В даний час багато організацій, включаючи БТІ, працюють, тому замовити виїзд кадастрового інженера з метою обстеження квартири не складе праці.
Продаж-купівля квартири, дарування. Такі угоди здійснюються шляхом укладення договору купівлі-продажу, а перехід права реєструється в Росреестре. На сьогоднішній день здати документи в Росреестр можна через нотаріуса (в даний час діяльність нотаріусів не припинена). В цьому випадку полягає нотаріальний договір; з допомогою електронно-цифрового підпису через портал держпослуг; за допомогою Пошти Росії; якщо угода укладається з використанням іпотечних коштів, то можливо скористатися послугою банку за електронною напрямом документів в Росреестр. З даруванням в умовах самоізоляції аналогічна ситуація.
Спадщину. Вірус також не зможе перешкодити вам відкрити спадкову справу, оскільки заяву про прийняття спадщини ви можете надіслати поштою або звернутися безпосередньо до нотаріуса.
Вікна житлового будинку в період пандемії коронавіруса COVID-19. Період з 28 березня по 30 квітня 2020 року оголошено в Росії неробочим з метою запобігання розповсюдження інфекції коронавирусной (Фото: Михайло Метцель/ТАСС)
«В умовах карантину росіяни можуть отримати кваліфіковану юридичну допомогу у нотаріусів»
Катерина Лексакова, член комісії Федеральної нотаріальної палати по іміджу, взаємодії з засобами масової інформації та громадськими організаціями, нотаріус:
— В умовах карантину росіяни можуть отримати кваліфіковану юридичну допомогу у нотаріусів — в чергових нотаріальних конторах, приймають відвідувачів з дотриманням усіх санітарних норм. Список таких контор можна знайти на сайтах нотаріальних палат регіонів. Якщо операцію з нерухомістю з якихось причин не можна відкласти (наприклад, спливає строк схвалення іпотеки), краще оформити її нотаріально.
Нотаріусу можна заздалегідь відправити пакет документів, які він вивчить перед операцією, далі сам запросить потрібні відомості в ряді відомств і заздалегідь підготує проект договору. Очно нотаріуса доведеться провести лише одну зустріч з учасниками угоди, на якій він перевірить особистість і дієздатність сторін, упевниться, що вони хочуть укласти угоду саме на умовах, прописаних у договорі, і роз'яснить правові наслідки.
Розрахунок по операції можна здійснити без візиту в банк, через депозит нотаріуса — покупець перерахує кошти на депозит, а нотаріус, коли право покупця на об'єкт буде зареєстровано в Росреестре, перерахує ці гроші продавцю. Документи на реєстрацію права власності нотаріус теж направить сам в електронному вигляді і отримає готові в максимально короткі терміни. Доплачувати за це не потрібно. Крім того, нотаріальне посвідчення правочину з нерухомістю захистить боку від шахраїв, які активізувалися в період пандемії.
Є випадки, коли візит до нотаріуса не можна відкласти. Наприклад, прийняття спадщини. За законом це можна зробити протягом шести місяців після смерті спадкодавця. Якщо цей строк закінчується в період режиму самоізоляції, а спадкоємець ще не звернувся за відкриттям спадкової справи, це можна буде зробити, відвідавши чергової нотаріальну контору.
Категория: Недвижимость