День в історії: 14 травня - День народження Цукерберга і патент на вазелін


Опубликованно 14.05.2020 00:26

День в історії: 14 травня - День народження Цукерберга і патент на вазелін

Патент на вазелін

14 травня 1878 назву "вазелін" було запатентовано у США торгова марка і торговий знак. Всім відоме косметичний і лікувальний засіб винайшов і запатентував емігрував до Америки англійський хімік Роберт Серпень Чезбро. У цьому винаході вченому "допомогли" нафтовики.

Коли в 1859 році почався нафтовий бум, Чезбро, спілкуючись з нафтовиками, зацікавився липким нафтопродуктом – парафинообразной масою, яка при нафтовидобутку налипала до бурильним установок і забивала насоси. Він помітив, що робітники постійно використовують цю масу при опіках і порізах як успішно загоювального рани кошти.

Вчений став експериментувати з масою і зумів виділити з неї корисні інгредієнти. Получившимся речовиною він змастив свої численні опіки і шрами, отримані під час дослідів. Ефект виявився вражаючим, – рани загоїлися, причому досить швидко. Надалі вражаючу ранозаживляющую здатність цієї речовини Чезбро продовжив удосконалювати і, випробовуючи на собі, спостерігав за результатом.

Отримане речовина, що сприяє регенерації шкірних покривів, вчений трохи облагородити і назвав нафтовим желе, яке і запустив у виробництво з 1870 року. Спочатку "Нафтове желе" Чезбро виставив на продаж в аптеці, але мазь не купували. Популярністю нове ліки не користувалося саме з-за назви. Так як все пов'язане з нафтою асоціювалося у людей з легкої займистістю.

Тоді вчений придумав іншу назву своєму винаходу. Він назвав мазь вазеліном. Це похідне від двох слів: німецького "wasser" – вода і грецького "elaion" – оливкова олія. Так і з'явилося всесвітньо відоме косметичний і лікувальний засіб, яке Чезбро запатентував під назвою "вазелін".

Вазелін швидко став практично незамінним лікувальним засобом при запаленнях, саднах і опіках. Незабаром він отримав більш широке застосування. Актриси малювали собі вазелиновые сльози. Художники наносили вазелін на підлогу, щоб не забруднити фарбою, рибалки – на гачки для залучення риби, бейсболісти – на рукавички для пом'якшення шкіри, плавці – на тіло... до Речі, сам винахідник вазеліну прожив 96 років.

Вазелін і зараз добувають із нафти. Це світло-жовте або безбарвне жироподібна речовина – суміш мінерального масла і важких вуглеводнів, яке отримують розплавленням вуглеводнів в олії з подальшим очищенням суміші сірчаної кислотою і відбілюючої глиною. У вазеліну немає ні смаку, ні запаху, він не розчиняється у воді.

Сьогодні різні сорти вазеліну застосовуються в медицині, косметології, ветеринарії, промисловості, а також в якості технічних мастил (для підшипників і захисту металів від корозії). Як і з самого початку, в народі вазелін використовують не тільки в медичних цілях. Причому всі ці хитрощі і секрети дбайливо передаються з покоління в покоління. Все це ще раз підтверджує, що корисне винахід Роберт Чезбро – вазелін – і по наші дні не втратив своєї популярності.

Виведення на орбіту першої американської орбітальної станції

14 травня 1973 року на космічну орбіту була виведена перша американська орбітальна станція «Скайлеб» (Skylab). На її борту не було космонавтів. Спочатку слід переконатися в тому, що їх перебування в космосі буде безпечним.

«Небесну лабораторію» (так перекладається назва станції ) створили на базі третьої ступені ракети «Сатурн-5». У баку для пального діаметром близько 7 метрів обладнали житлове і робоче приміщення, бак окислювача переробили в ємність для відходів. Сполучені зі станцією причальна конструкція і шлюзова камера збільшили її вагу до 77 тонн і довжину до 25 метрів.

На орбіті «Скайлеб» повинен був розкрити дві панелі сонячної батареї розмахом близько 30 метрів. Але по дорозі в космос під час підйому одна панель сонячної батареї відірвалася, а друга не розкрилася, крім того, був зірваний противометеоритный екран. «Скайлеб» залишився без електропостачання і без терморегулювання, і експлуатація його практично неможлива.

Для вирішення ситуації було вирішено доставити на станцію заміну екрану – своєрідна «парасолька», полотно, натягнуте на чотири розсовуються спиці. «Парасолька» був у найкоротші терміни виготовлений і вже 25 травня вирушив на станцію разом з першою експедицією.

У загальній складності на станції побували три експедиції. Основним їх завданням було вивчення адаптації людини до умов невагомості і проведення наукових експериментів.

Перша експедиція тривала 28 діб (з 25 травня по 22 червня 1973 року) і носила не стільки науковий, скільки ремонтний характер. У ході декількох виходів у космос астронавти розкрили заклинили сонячну батарею і відновили терморегуляцію станції.

Друга експедиція вирушила на станцію 28 липня 1973 року і провела на орбіті вже 59 днів. Третя (крайня) експедиція розпочалася 16 листопада 1973 року і тривала 84 доби. Космонавти виконали великий обсяг наукових та технологічних експериментів, у тому числі з поведінки матеріалів в умовах мікрогравітації, астрофізики, фізики Сонця, дослідження земних ресурсів і космічної технології.

Астрономічні спостереження дозволили подвоїти обсяг інформації по фізиці Сонця і привели до відкриття кількох невідомих фізичних процесів в сонячній короні. Дані щодо адаптації людини до умов невагомості служили відправною точкою для космічної медицини протягом десяти наступних років.

Сама ж станція була виведена з орбіти і зруйнувалася в атмосфері 11 липня 1979 року.

День народження Марка Цукерберга

Марк Елліот Цукерберг народився 14 травня 1984 року в місті Вайт-Плейнс (штат Нью-Йорк, США). Марк ріс у родині лікарів, в дитинстві його оточували три рідні сестри.

Програмування приваблювало його вже в початковій школі, в шостому класі у нього з'явився свій комп'ютер. Незабаром Марку вдалося самостійно створити комп'ютерну гру, а потім і програму для розпізнавання музичних смаків та уподобань слухачів. Компанія Microsoft пропонувала Марку за це винахід 2 мільйони доларів, однак молодий чоловік відмовився від винагороди.

Цукерберг також займався фехтуванням і освоював стародавні мови, до яких він виявляв серйозний інтерес. Вища освіта Марк отримував Гарвардського університету, куди він вступив у 2002 році.

У роки навчання в університеті Марк Цукерберг створив сайт, на якому розміщував фотографії гарвардських студентів з можливістю голосувати за улюблених людей. У лічені години число відвідувачів сайту збільшилася на сотні, незабаром серед зареєстрованих користувачів були не тільки студенти Гарварду, але ще і Стенфорд, і Єля. Так склався прообраз всесвітньо відомої соціальної мережі Facebook, яка була запущена 4 лютого 2004 року.

Для розвитку проекту Цукербергу були необхідні додаткові інвестиції. Отримати їх вдалося завдяки бізнесменові Пітеру Тиелсу, який вклав у Facebook 500 тисяч доларів. З тих пір Марк став займатися виключно своєю соціальною мережею, кинув заради цього навчання в Гарварді.

Успіх Facebook був очевидний: вже у рік створення він налічував більше 1 мільйона користувачів. Цукерберг заробив на сайті 1,5 мільярда доларів, що зробило його наймолодшим мільярдером за всю історію людства.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували останнього сумчастого вовка і винахід липучки.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости