День в історії: 13 травня - Останній сумчастий вовк і Винахід липучки
Опубликованно 18.05.2020 00:18
День народження Рональда Росса
Рональд Росс народився 13 травня 1857 року в Альморе (Британська Індія), в родині офіцера британської армії. Коли хлопчикові виповнилося вісім років, він був відправлений на навчання в Англію. Незважаючи на те, що Рональд ріс творчим дитиною – він мріяв стати письменником, художником або музикантом, опублікував безліч віршів, п'єс і романів – батько наполіг, щоб син присвятив себе медицині.
У 1874 році Росс поступив в медичний коледж при лікарні св. Варфоломія. Після закінчення коледжу Рональд почав працювати медиком у британської організації «Медична служба Індії».
Перші роки роботи він більшу частину часу присвячував вивченню математики та літературній творчості. Дещо пізніше поширення малярії в Індії спонукали Росса зайнятися вивченням причин цієї хвороби. В 1888 році він їде в Англію, де слухає курс бактеріології. По поверненню займається дослідженням крові хворих малярією.
Росс сумнівався в існуючій на той момент теорії, що зараження малярією відбувається через повітря. Він написав кілька статей, в яких намагався довести, що малярія обумовлена накопиченням в крові кишкових отрут.
У 1894 році Росс знову їде до Англії. Там доля звела його з Патріком Менсоном – лікарем-паразитологом. Менсон повідомив Россу своє припущення про те, що малярія також може передаватися при комариних укусах, однак, він не міг це довести. Припущення відразу сильно зацікавило Росса. Він вирішує досліджувати цю теорію експериментально.
У 1902 році Россу була присуджена Нобелівська премія з фізіології і медицини «за роботу з малярії, у якій він показав, як збудник потрапляє в організм, і тим самим заклав основу для подальших успішних досліджень в цій області і розробки методів боротьби з малярією».
Помер Рональд Росс 16 вересня 1932 року в Лондоні.
Убитий останній сумчастий вовк
Внаслідок безконтрольного відстрілу і відлову до 1863 році сумчасті вовки збереглися лише в важкодоступних гірських та лісових районах Тасманії. Катастрофічне падіння його чисельності відбулося на початку XX століття, коли на Тасманії вибухнула епізоотія якоїсь хвороби, ймовірно, собачої чуми, занесеної привізними собаками. Сумчасті вовки виявилися їй піддані, і до 1914 року їх залишилися лічені одиниці.
Проте навіть в 1928 році, коли був прийнятий закон про охорону фауни Тасманії, сумчастий вовк виявився не внесений до числа охоронюваних видів. Останній дикий сумчастий вовк був убитий 13 травня 1930 року, а в 1936 році в приватному зоопарку в Хобарті помер від старості останній сумчастий вовк, якого утримували в неволі.
Зареєстрована торгова марка застібки-липучки
13 травня 1958 року швейцарський інженер Георг де Местраль зареєстрував торгову марку розробленої ним самим застібки-липучки Velcrо (від французьких слів velours – «оксамит» та crochet – «гачок»). Так вона називається в деяких західноєвропейських країнах і сьогодні.
В англійському ж побуті застібці придумали інше найменування – hooks & loops («гачки і петлі»). Застібка-липучка – вид текстильного кріплення. В англійській мові для позначення часто використовується термін «Velcro» – відомий бренд, який не тільки є торговою маркою в багатьох країнах, але і став ім'ям прозивним.
Термін «velcro» походить від французького «velours croch?» – оксамит з гачками, що досить точно описує саму застібку. Георг де Местраль винайшов застібку-липучку ще в 1948 році. Ідея прийшла йому в голову, коли він гуляв зі своїм собакою в Альпах, і вона застрягла в кущах реп'яха.
Застібка або кріплення складається з двох шарів матеріалу: перший шар покритий маленькими пластиковими щетинками-гачками, другий шар покритий тонесенькими петельками. Коли один шар притискається до іншого, гачки чіпляються за петельки і утримуються в такому положенні. Для від'єднання потрібно докласти деяке зусилля. Розстібання такий застібки створює характерний гучний звук.
Даний вид застібок застосовується дуже широко – він простий у використанні, безпечний, не потребує догляду. Особливе поширення «липучки» отримали у виробництві одягу і взуття, замінивши собою інші застібки (гудзики, блискавки тощо).
Стосовно військового спорядження «липучки» використовуються в основному на уніформі і різних деталях екіпіровки, як застібок, а також кріплення розпізнавальних знаків.
Нагадаємо, днем раніше ми згадували першу телетрансляцію і вірус WannaCry.
Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.
Категория: Новости