День в історії: 29 травня - Підкорення Евересту і теорія відносності


Опубликованно 01.06.2020 00:24

День в історії: 29 травня - Підкорення Евересту і теорія відносності

Зареєстрована торгова марка Ескалатор

29 травня 1900 року американська компанія «Отіс» зареєструвала свою нову торгову марку «Ескалатор». Незадовго до цього компанія представила перший у світі ескалатор на міжнародній виставці в Парижі.

Патент на виробництво пристрою «ескалатор» був отриманий ще в березні 1892 року винахідником Ж. Рено, а компанія «Отіс» почала саме виробництво і застосування ескалаторів в житті.

«Ескалатор» в перекладі з англійської означає «транспортну машину, яка може здійснювати підйом будь-якого вантажу на висоту. Це рухома сходи зі сходами, що дозволяє людям або будь-якого вантажу переміщатися з одного рівня будівлі на інший. Ескалатор має нахил в діапазоні 30-35° до горизонту сходів.

Поступово будь-яка така автоматична сходи стала називатися людьми «ескалатором» вже не як торгова марка, а як назва самого виробу. Така ж історія сталася і з Ксероксом. Спочатку це було фірмове найменування копіювального апарату, а в подальшому стало назвою усіх копіювальних пристроїв навіть зовсім інших марок.

Слово «ескалатор» використовувалося компанією «Отіс» як торгова марка до початку 1950-х років, коли патентне відомство Сполучених Штатів Америки постановило вживати його як загальний термін для позначення всіх рухомих сходів.

Своє широке застосування в багатьох містах світу ескалатори знайшли на станціях метрополітену, у великих торгових центрах, на вокзалах, в аеропортах, у підземних переходах, на промислових виробництвах.

В основному ескалатори випускаються двох видів: тунельні і поверхові. Перші використовуються в місцях з глибоким закладенням, а також на складних виробництвах. Другі можна зустріти в метро, в торгових комплексах, на вокзалах. До них завжди є вільний доступ.

Підтвердження теорії відносності

У 1919 році була здійснена перша спроба довести теорію відносності про відхилення світла в поле тяжіння Сонця. Артур Еддінгтон очолив експедицію на острів Прінсіпі в Західній Африці. Метою цієї експедиції було спостереження відхилень променів світла під час сонячного затемнення і підтвердження, таким чином, ефектів, описаних ЗТВ. У березні 1919 року Еддінгтон відплив на кораблі з Англії, а в середині травня встановив обладнання для спостереження на острові Прінсіпі. Затемнення очікувалося 29 травня 1919 року в 14 годин, однак спостереження утруднювали ранковий шторм і сильний дощ. Еддінгтон писав:

... Дощ закінчився близько полудня і приблизно в 1:30 ми побачили Сонце. Ми приготували наші фотоапарати, сподіваючись на випадок. Я не бачив самого затемнення, будучи дуже зайнятий змінюючи фотопластинки, крім одного погляду, щоб упевнитися, що воно почалося, і напів-погляду, щоб оцінити кількість хмар. Ми отримали 16 знімків, на яких Сонце вийшло з усіма деталями, але хмари закривали зірки. На останніх декількох знімках було кілька зображень зірок, які дали нам те, що нам потрібно...

Еддінгтон залишився на острові з метою виявити знімки і виміряти відхилення положення зірок. Якість знімків з-за хмар було низьким, в результаті чого вимірювання проходили з труднощами. 3 червня 1919 року Еддінгтон написав у своєму записнику: «на одній платівці вимірювання дали результат, передбачений Ейнштейном». Деякі дослідники стверджують, що результати Еддінгтона страждають від систематичних помилок, а невизначеності при вимірі настільки великі, що не дозволяють зробити якийсь певний висновок, хоча сучасний повторний аналіз даних підтверджує правоту Еддінгтона.

Перше підкорення Евересту

29 травня 1953 року новозеландцем Едмундом Хілларі і шерпом Норгеем Тенцингом була вперше підкорена найвища вершина Гімалаїв і світу – Джомолунгма (Сагарматха, Еверест) – 8848 метрів над рівнем моря.

Джомолунгма – «Мати – богиня світу» – як називають її жителі Тибету або Сагарматха – «Володар світу», як називають її непальці – велетенський гірський масив і найвища вершина світу, розташована на кордоні Непалу і Тибету.

Вона привернула до себе увагу топографів понад століття тому. Першим з них був Джордж Еверест, саме його ім'я згодом було присвоєно вершині в честь його географічних заслуг. Перший план сходження на Еверест був розроблений у 1893 році, а першу спробу підкорити гору зробили в 1921 році. Знадобилося понад 30 років і гіркий досвід тринадцяти невдалих сходжень, щоб вперше підкорити Еверест.

29 травня 1953 року Хілларі і Тенцинг піднялися на найвищий пік вершини Гімалаїв, на кордоні Непалу та Індії, поставивши там прапори Великобританії, Непалу, Індії та ООН. Новина про це дійшла до решти світу лише через чотири дні – 2 червня 1953 року, в день коронації королеви Великобританії Єлизавети Другої.

Королева Британії удостоїла Хілларі лицарського звання і права додати до свого імені титул «сер». Шерп Тэнцинг Норгей, який не був громадянином британської Співдружності, отримав від королеви медаль.

Едмунд Хілларі присвятив багато років свого життя роботі з шерпами в Непалі, а в 2003 році, коли світ святкував 50-річчя підкорення Евересту, новозеландець був удостоєний звання почесного громадянина Непалу.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували поява майонезу і народження Ґільйотена.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости