День в історії: 2 червня - Пігмеї та підстава Байконура


Опубликованно 04.06.2020 00:14

День в історії: 2 червня - Пігмеї та підстава Байконура

Плем'я пігмеїв

Пігмеї згадуються вже в староєгипетських написах ІІІ тис. до н. е.., в більш пізній час — у давньогрецьких джерелах (в «Іліаді» Гомера, у Геродота і Страбона).

Згідно надгробної написи єгипетського вельможі номарха Та-мережі (Элефантинского нома) і «начальника Півдня» Хуфхора, він привіз з експедиції в Екваторіальну Африку своєму владиці, фараона VI династії Стародавнього царства Піопіо II (2279-2219 рр. до н. е.), вступив на престол дитиною, «чорного карлика», отримавши від нього за це високу нагороду. У цій же написи говориться, що це був не перший «чорний карлик», доставлений в Єгипет з півдня, і згадується інший, доставлений якимсь Баурджедом для Ісеті, ймовірно, фараона V династії Стародавнього царства Джедкара Исеси (XXIV століття до н. е..), попередника Піопіо II.

Аристотель вважав пігмеїв реально існуючим народом.

У XVI—XVII століттях пігмеї під назвою «матимба» згадуються в описах, залишених дослідниками Західної Африки.

У XIX столітті їх існування було підтверджене німецьким дослідником Георгом Серпнем Швейнфуртом, російським дослідником Ст. Ст. Юнкером та ін., які виявили ці племена в тропічних лісах басейну річок Ітурі і Вузлі (різні племена під іменами: акка, тикитики, обонго, бамбути, батва).

А в 1910 році в голландській Нової Гвінеї виявлено плем'я пігмеїв.

День народження Чарльза Конрада

Конрад народився 2 червня 1930 року в Філадельфії, у 1953 році закінчив університет в Прінстоні зі ступенем бакалавра наук в авіаційній техніці. В тому ж році вступає на службу у ВМС США. Закінчує школу льотчиків-випробувачів ВМС США на авиастанции Пэтъюксент-Рівер (Меріленд), служить льотчиком-випробувачем. У 1960-1961 — пілот-інструктор школи льотчиків-випробувачів. (В цей час у нього був курсант на ім'я Алан Бін. Пройде 8 років, і вони удвох будуть ходити по Місяцю).

У 1962 році Чарльз Конрад зарахований у групу астронавтів другого набору.

Зробив 4 космічних польоту. Перший політ з 21 по 28 серпня 1965 року виконував в якості пілота місії «Джеміні-5». Другий політ з 12 по 15 вересня 1966 року в якості командира корабля «Джеміні-11».

У листопаді 1969 року, через кілька місяців після історичної посадки на Місяць космічного корабля «Аполлон-11» на Місяць відправився «Аполлон-12» для проведення географічних та інших наукових досліджень. Командиром «Аполлона-12» був Чарлз Конрад, пілотом командного модуля — Річард Гордон, пілотом місячного модуля — Алан Бін. Конрад став третьою людиною, яка ступила на поверхню Місяця після Ніла Армстронга і Едвіна Олдріна.

Коли Конрад ступив на місячну поверхню, від нього очікували історичної фрази, подібної до тієї, яку промовив Ніл Армстронг («Це один маленький крок для людини, але гігантський стрибок для всього людства»), проте Конрад, згадуючи слова Армстронга і натякаючи на свій невеликий зріст, сказав: «Можливо, для Ніла він був маленький, але для мене — великий». Пізніше, вже на Землі, він зізнався, що посперечався на 500 доларів з Орианой Фаллачі, що виголосить саме це, щоб довести їй, що фраза Армстронга не була нав'язана йому заздалегідь і що керівництво НАСА не програмує астронавтів, коли і що говорити. Він додав, що гроші брати зовсім не збирався. Але якщо зовсім точно, то фраза Армстронга ставилася саме до першого кроку, а Конрад свої слова вимовив, зістрибнувши з останньої сходинки (бортове час — 115:22:16), сходинка при цьому виявилася на рівні його пояса (слово «крок» він не говорив). Коли ж він зробив крок (115:22:24), він додав: «О, вона м'яка і ніжна. Глибина шару місячного пилу в цьому місці була істотно більше, ніж в місці посадки першої експедиції.

Конрад провів на поверхні супутника Землі в загальній складності вісім годин. Всього ж місячний модуль «Аполлона-12» пробув на Місяці 31 годину 31 хвилину. Астронавти зібрали і доправили на Землю 34 кілограми місячної породи, встановили доставлену наукову апаратуру і зробили безліч фотографій. Також вони демонтували деякі фрагменти стояв недалеко від місця посадки безпілотного апарату «Сервейер-3», який трьома роками раніше, і доставили їх на Землю для вивчення властивостей матеріалів після тривалого перебування на Місяці. На деталях були виявлені живі земні мікроорганізми, але скептики заперечували, що вони були занесені після повернення, і питання залишилося відкритим. За цей політ Конрад був нагороджений медаллю НАСА «За видатні заслуги» в 1970 році.

8 липня 1999 року в результаті мотоциклетної катастрофи на гірській дорозі в штаті Каліфорнія 69-річний Конрад отримав травми, які спочатку зовні не виглядали серйозними, але через 6 годин в госпіталі він помер від внутрішньої кровотечі. Похований на Арлінгтонському національному кладовищі. На похороні були присутні багато астронавти часів програми «Аполлон». Це трапилося за кілька місяців до ювілею його польоту на Місяць і всього за три тижні до урочистостей з нагоди 30-річчя першої місячної місії.

День народження космодрому Байконур

12 лютого 1955 року було прийнято Постанову Ради Міністрів «Про новому полігоні для Міністерства оборони СРСР». З цієї постанови і почалася історія Байконура, спочатку носить найменування «Науково-дослідний випробувальний полігон № 5» (5-й НДВП МО).

Будівництво майбутнього космодрому йшло в пустельній місцевості в режимі найсуворішої секретності. А Днем народження Байконура вважається 2 червня 1955 року – саме в цей день проекти космодрому Байконур та його організаційної структури були затверджені директиви начальника Генерального штабу.

Будівництво першої черги космодрому було завершено у рекордні терміни, і вже в травні 1957 року з полігону було проведено перший пуск міжконтинентальної балістичної ракети Р-7 конструкції Сергія Корольова.

З Байконура був запущений перший в історії штучний супутник Землі (1957), перший космічний корабель з людиною на борту (в 1961 році).

Після розпаду СРСР космодром виявився власністю Казахстану. Але в 1994 році Байконур був орендований Російською Федерацією строком на 20 років з подальшою пролонгацією на 10 років. В січні 2004 року було підписано нову угоду про оренду космодрому Росією до 2050 року.

Нагадаємо, днем раніше ми згадували перший літак Дугласа і перше цілодобове ТБ.

Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.



Категория: Новости