День в історії: 10 червня - Перший сигнал SOS і патент на кулькову ручку
Опубликованно 14.06.2020 00:28
Патент на пневматичні шини
10 червня 1846 року шотландець Роберт Вільям Томпсон отримав у Лондоні патент (№ 10990) на пневматичні шини, що описані в його заявці як «вдосконалені колеса для візків та інших пересуваються об'єктів».
Шина Томпсона складалася з камери і зовнішнього покриття. Камера виготовлялася з декількох шарів звичайної парусини, просоченої і покритої каучуком або розчином гутаперчі. Зовнішнє покриття шини робилося з шкіри і кріпилося за допомогою заклепок.
Через рік винахідник представив своє дітище публіці, протестувавши на цій возі. Журнал «Меканикс Мегезін» писав: «Відвідувачі парку цього тижня з цікавістю розглядали строкату підводу, яка рухалася серед натовпу на таких безшумних колесах, що важко було повірити в їх зіткнення із землею».
Однак у той час ніхто не зважився зайнятися виробництвом і продажем повітряних коліс по розумній вартості. Після смерті Топмсона у 1873 році його винахід було забуто, хоча малюнки, креслення, описи та інша документація збереглися.
Новим винахідником пневматичної шини став в 1888 році, шотландець Джон Данлоп. Він зробив унікальні колеса для дитячого велосипеда свого сина, прикріпивши до них широкі обручі з надутих повітрям поливальних шлангів.
Через 2 роки Чальд Кінгстон Уэлтчем відділив камери від покришки і для збільшення міцності і пружності шини запропонував вставляти в її краю дротяні кільця і садити їх на обід, з поглибленням до центру.
Останнє відкриття дало винаходу Данлопа шлях до застосування пневматичних шин на автомобілях. З тих пір шинна промисловість почала свій бурхливий розвиток і повсюдне поширення.
Вперше в світі використаний сигнал SOS
Існує поширена помилка, що вперше в історії сигнал SOS був поданий з терпить лихо «Титаніка» в ніч на 15 квітня 1912 року, о 00:45. Насправді цей випадок був щонайменше восьмим за рахунком.
До сигналу SOS використовувався сигнал CQD, який застосовувався при аваріях і нещасних випадках на залізницях. У 1906 році в Берліні відбулася друга Міжнародна радіотелеграфна конференція. В її роботі взяли участь представники двадцяти дев'яти країн, у тому числі, Англії, Німеччини, Росії, США, Франції та Японії. Конференція підтримала американських представників, і було прийнято рішення замінити CQD яким-небудь іншим, ясним і чітким сигналом. Для цих цілей вибрали SOS.
Багато джерел стверджують, що вперше сигналом SOS скористався пароплав «Славонія», що налетів на рифи біля Азорських островів 10 червня 1909 р. Але тодішні газети повідомляли, що з «Славонії» передавали CQD.
Запатентована кулькова ручка
Винахід принципу роботи кулькової ручки офіційно датується кінцем 19-го століття, а винахід в 1938 році схожою на сучасну кулькову ручку належить угорському журналісту Ласло Біро. Йому доводилося багато писати звичайним пером, яке вимагало чорнильниці і залишало плями, тому йому і прийшла ідея створити ручку “без турбот“. Винахід здавалося багатообіцяючим в грошовому плані.
Майже відразу патент на виробництво кулькових ручок викупили ВПС Великобританії для своїх пілотів. Їм було вкрай незручно возитися з пір'яними ручками в повітрі. Опинившись незабаром в Аргентині, Біро перереєстрував свій патент і з великою вигодою продав його за $1 млн. компанії “Eversharp“. Аргентинська компанія налагодила перше в світі масове виробництво кулькових ручок. Торгівля усередині країни йшла чудово: дешевизна і практичність нового приладу залучили безліч покупців.
Проте, коли “Eversharp“ стала подумувати про захоплення світового ринку, трапилася велика неприємність, викликана недосконалістю тогочасного патентної системи. Ручка була запатентована автором лише в Угорщині та Аргентині. Для того, щоб не допустити плагіату, йому потрібно було запатентувати винахід у всіх країнах світу. А оскільки зробити це було не реально, ідею кулькової ручки у Біро і “Eversharp“ вкрали.
10 червня 1943 року винахідливий американський комівояжер Мілтон Рейнолдс запатентував таку ручку в США і налагодив її масове виробництво.
Ручки розходилися величезними партіями. Тільки за один день в одному нью-йоркському магазині було продано 10 тис. штук! Автор винаходу спробував відстояти своє право на патент в американському суді, але програв.
У 1958 році француз Марсель Бік допрацював кулькову ручку і отримав найдешевшу у виробництві модель під назвою BIC. Вона поклала початок створенню компанії “BIC Corporation“, яка контролює сьогодні одну третину ринку продажів кулькових ручок в США.
Нагадаємо, днем раніше ми згадували народження винахідника паровоза і відкривача Нептуна.
Хочете знати важливі та актуальні новини раніше за всіх? Підписуйтесь на Bigmir)net на Facebook і Telegram.
Категория: Новости