Автор «Заряддя» Чарльз Ренфро — про парковому бумі і благоустрою Москви


Опубликованно 18.10.2017 06:26

Автор «Заряддя» Чарльз Ренфро — про парковому бумі і благоустрою Москви

Місяць тому в Москві після трьох років будівництва відкрився парк «Заряддя», що став одним з найбільш резонансних міських проектів останніх років. В цьому році сюди переїхав фестиваль «Московська тиждень дизайну», головним героєм якого став один з авторів концепції «Заряддя», партнер архітектурного бюро DillerScofidio + Renfro Чарльз Ренфро.

В інтерв'ю «РБК-Нерухомості» архітектор розповів про сьогодення і майбутнє парку, зміни в Москві та розвиток спальних районів.

— І захисники, і противники парку «Заряддя» погоджуються в одному: він радикально змінив вигляд центру міста. Питання — правильна це установка, коли мова йде про будівництво в зоні охорони ЮНЕСКО, на території з численними історичними пластами?

— І російська влада, і ми, автори проекту прагнули сконцентруватися не на історичному минулому, а майбутньому. Цей парк — погляд вперед, у завтра. Я глибоко переконаний, що архітектура повинна випереджати час. І в цьому сенсі було б великою помилкою озиратися на контекст і пов'язувати образ парку з сусідніми спорудами, нехай навіть це Кремль і собор Василя Блаженного. Це різні епохи, різне бачення архітектури, і не потрібно їх підганяти один під одного, нехай вони співіснують паралельно. Саме завдяки такому контрасту ми можемо краще артикулювати кожний з елементів існуючого контексту цього району Москви.

— Створення, скажімо, археологічного парку з відкритим експонуванням фундаментів готелю «Росія», фрагментів старого єврейського кварталу цю задачу не вирішило б?

— Можливо, але завдання в іншому — влада хотіла створити багатофункціональний простір для широкої публіки, де спочатку передбачалося нове будівництво. Зрозуміло, що, дотримуючись ідеї повного збереження існуючого ландшафту, вирішити її було неможливо.

— Тим не менш зв'язок між Червоною площею і парком очевидна.

— Ми намагалися домогтися, щоб візуально парк плавно переходив у Червону площу, щоб це було єдине простір — симбіоз природи та архітектури. І дійсно, зі сторони набережної видно, як вежі кремлівських соборів немов виростають з пагорбів парку. Тобто ми отримали принципово новий простір, якого раніше не було в Москві.

— Як сильно трансформувався початковий проект в процесі погодження та будівництва?

— Концепція була реалізована у відповідності з побажаннями і, головне, можливостями місцевих команд, наших партнерів. В цілому проект не зазнав сильних змін. Хіба що нам довелося на кілька метрів збільшити перепад висоти в парку, масштабувати міст і замінити окремі матеріали, вартість яких виходила за рамки бюджету.

— Що було найскладнішим і найбільш цікавим в роботі над «Зарядьем»?

— Найскладніше, як не дивно, виявилося вибудувати комунікацію між всіма учасниками процесу, підрядниками, яких було величезна кількість. Проте вся робота ґрунтувалася на довірчому відношенні один до одного. Інша складність пов'язана з тим, що будівництво велося над підземним паркінгом, і це накладало на нас ряд технічних обмежень. Працювати в Москві було надзвичайно цікаво — це досвід, не схожий ні на який інший. Крім того, сам парк не з чим порівняти — абсолютно нова історія не тільки для Москви, але і для всієї Росії.

— Відразу після відкриття «Заряддя» в адміністрації парку заявили про випадки масового вандалізму — зокрема, мова йшла про пошкодження скляного купола і вікна медіацентру, крадіжці тисяч рослин. І хоча пізніше ця інформація була спростована, тема видається актуальною. Чи є такі проблеми в Нью-Йорку і як їх варто вирішувати?

— Вандали є скрізь — і в Центральному парку, і в Хай-Лайні. Боротися з такими людьми потрібно, але це ні в якому разі не повинно суперечити ідеї відкритості та загальнодоступності парку. Думаю, проблема в тому, що «Заряддя» було не цілком готове до відкриття — наприклад, рослини не встигли прижитися і деякі люди цим скористалися. Потрібно просто почекати, коли там все розростеться — тоді нічого не вирвеш і не понесеш.

— Ідея відкритості погано поєднується з парканом, який по периметру оточує «Заряддя». Він вас не дратує?

— Я, звичайно, проти будь-яких огорож. Думаю, це вимушений тимчасовий захід, спрямований на боротьбу з вандалами. Наскільки я розумію, після Нового року паркан приберуть, тому що, як ви правильно зазначили, він суперечить ідеї відкритості парку і взагалі ідеї сучасності.

— В одному з інтерв'ю ви сказали, що концепція поділу міста на історичний центр і спальні райони застаріла. Але всі ключові громадські простору в Москві, включаючи «Заряддя», як і раніше з'являються в центрі. Як привнести життя в спальні райони і зробити їх драйвером розвитку міста?

— Це питання міського планування і розподілу транспортних потоків. Втім, в Москві справи з цим йдуть не так погано. Я протягом останніх п'яти років регулярно приїжджав до Москви і бачив, як вона змінювалася. Пов'язаність спальних районів з центром за останні роки зросла. Для того щоб околиці стали драйвером розвитку міста, це головна умова. Плюс, звичайно, потрібні знакові проекти — ті ж парки, культурні центри, місця, які будуть притягувати людей з інших районів. У США цей механізм давно налагоджено: як тільки з'являється нове місце, парк або набережна, воно стає новою точкою тяжіння городян, конкуруючи з центральними пам'ятками.

— Ви протягом як мінімум п'яти останніх років регулярно буваєте в Москві і можете оцінити з боку ті зміни, які вона переживає. Що в них головне?

— Ті зміни, які я спостерігаю протягом останнього часу, точно зробили Москву більш доброзичливою, гостинною і зручною. Думаю, це відбулося головним чином за рахунок створення мережі пішохідних маршрутів у центрі міста, але не тільки. Наприклад, з'явилося багато місць, де можна просто відпочити — це все-таки важливий момент для такого мегаполісу, як ваш.

— Які московські проекти останніх років здаються вам найбільш вдалими?

— Не буду оригінальним — це парк Горького, «Музеон», музей «Гараж», Єврейський музей, інноваційний центр «Сколково». Всі перераховані об'єкти зроблені на досить високому рівні і можуть конкурувати з кращими світовими зразками.

— Москва не перший рік переживає парковий бум, що почався після благоустрою парку Горького. Це тимчасова мода чи вже назавжди?

— Така тенденція набирає популярність і силу у всьому світі, і я не думаю, що це пов'язано тільки з модою. Це природна потреба міст, які активно ростуть і задихаються від машин. Людям потрібні такі оази, як парк «Заряддя» або Хай-Лайн, і в майбутньому таких місць буде з'являтися все більше.



Категория: Недвижимость