Студії та «евродвушки»: як змінюються малогабаритні квартири через попиту
Опубликованно 22.10.2017 06:39
За перші три квартали цього року майже половина попиту на ринку житла Москви припала саме на однокімнатні квартири, кажуть ріелтори. Крім того, продовжує розширюватися лінійка «однушек» — на ринку з'явилися квартири різних площ і з різними плануваннями: невеликі студії, «сорочечки», «евродвушки». «РБК-Нерухомість» дізналася, які зміни відбулися на ринку маленьких квартир за останні кілька років.
Зростання популярності однокімнатних квартир почався в 2014 році — після чергової кризи. В нестійкою економічної ситуації «однушки» для багатьох стали головною можливістю вирішити квартирне питання. Потім падіння доходів населення змістило попит у бік меншого за площею і, відповідно, більш дешевого житла — і на ринок вийшло багато недорогих студій.
В цьому році «однушки» (і похідні від них — студії) знову популярні. У Москві за минулі дев'ять місяців 2017 року 49% попиту в масових новобудовах економ і комфорт) довелося на однокімнатні квартири, повідомили аналітики компанії Est-a-Tet. При цьому 35% угод зібрали двокімнатні і тільки 16% — трикімнатні.
На вторинному ринку однокімнатні квартири займають 38% угод в структурі продажів і трохи поступаються за цим показником двокімнатних. Однак, як і у випадку з новобудовами, популярність вторинних «однушек» сильно зросла, констатують експерти «Метриум Груп».
У більш дорогих сегментах вище попит на двокімнатні квартири. Але і тут кожен третій покупець вибирає однокімнатну (50% — угоди з «двійками», 30% — з «однушками»), відзначили в девелоперської компанії «Лідер-Інвест».
Для тих, хто накопичив
«Любов до «одиничка» продиктована зовсім не прагненням до мінімалізму, а виключно вартістю, точніше, оптимальним поєднанням повноцінної квартири за доступною ціною, — пояснила голова ради директорів компанії «Бест-Новострой» Ірина Доброхотова. — Покупці нерідко переоцінюють свої можливості, і в результаті замість запланованої двокімнатної квартири купують (у силу обмеженості бюджету) однокімнатну. Частка таких покупців — приблизно 4%».
Покупці житла, оплачують покупку цілком з власних коштів, воліють однокімнатні квартири, помітили аналітики з компанії «Міель-Новобудови», — в цьому році їх придбали 61,5% покупців без кредитів. Хоча у іпотечників «двушки» популярнішим «одиничок».
«Серед іпотечних покупців набагато більше сімей з дітьми, яким потрібно відразу більше кімнат, тому вони воліють оформити кредит на велику суму і придбати «двушку», — пояснила генеральний директор компанії «Міель-Новобудови» Наталія Шаталіна. — А серед покупців однокімнатних квартир і студій багато тих, хто зміг сам накопичити на перше житло, або батьків, які купують невеликі квартири дітям».
«Однокімнатні квартири у всі часи користувалися великою популярністю, особливо у таких категорій покупців, як молоді сім'ї, які отримують свою першу нерухомість, — зазначив генеральний директор Tekta Group Роман Сичов. — Для них студії здаються дуже маленькими, а житло з двома кімнатами не вкладається в бюджет. Однокімнатні квартири та студії також представляють інтерес для інвесторів».
Типи сучасних однокімнатних квартир
Середня площа всіх типів квартир на первинному ринку за три останні роки знизилася, і «однушки» не виняток. Наприклад, з'явилися студії площею менше 25 кв. м (студії багато експертів виділяють як окремий тип, але більшість все-таки відносить до сегменту «однушек»).
«Забудовники зменшують габарити квартир у розрахунку на економних покупців, яких стало закономірно більше з початком кризи, — розповіла керуючий партнер «Метриум Груп» Марія Литинецкая. — В сегменті однокімнатних квартир сталася своя маленька «революція»: середня площа студій вже становить 31 кв. м, хоча площа класичних «однушек» залишилася на рівні 41 кв. м».
Ще одна важлива тенденція на ринку «однушек» — збільшення варіативності планувальних рішень і площ. У рамках одного проекту можуть бути представлені об'єкти з різницею в площі до 25%, а планувальна лінійка вкрай різноманітна, зазначив керівник по роботі з ключовими партнерами Est-a-Tet Роман Родіонцев.
«Метраж сучасних «однушек» — від 20 до 50 кв. м. Забудовники враховують побажання клієнтів, тому з'явилися нові планування. Наприклад, у проектах ГК «ПІК» — п'ять-шість варіантів однокімнатних квартир», — повідомляє керівник офісу «Новогирєєво» («Міель-Мережа офісів нерухомості») Юлія Антясова.
У самій групі ПІК пояснили, що із-за кризи, дефіциту вільних грошей і дорогий ринок іпотеки дійсно став зменшувати площу квартир у боротьбі за покупця, і зараз на першому місці зручність і функціональність. «У нас безліч планувань і площ однокімнатних квартир: від звичайних маленьких з невеликою кухнею до евроквартир, «однушек-сорочечок» і «однушек» з декількома вікнами. І у всіх наших проектах є три типи однокімнатних квартир по площі — розміри S, M, L», — розповіли представники прес-служби групи компаній.
Доступність і стійкість
Класичні «одинички» з сучасними функціональними плануваннями — самий стійкий формат на масовому ринку новобудов. Такі квартири менше схильні до зниження попиту і стагнациям, в умовах кризи на них навіть акції та знижки поширюються рідко, розповіли в компанії «Бест-Новострой».
Це підтверджують і дані «Метриум Груп»: зниження середньої вартості однокімнатних квартир в новобудовах економ класів і комфорт за останній рік не перевищила 1,6% (до 6,29 млн руб.). У бізнес-класі «однушки» за рік подешевшали трохи більше — на 2% (до 10,5 млн руб.). Найпомітніше ціни на них змінилися в преміум-класі — мінус 12% з початку року (до 17,3 млн руб).
Залишаться «однушки»
Сьогодні багато експертів говорять про те, що відбувається поступове розмивання концепції однокімнатної квартири, якою вона була в радянських і пострадянських типових проектах житла. І будуть в майбутньому будуватися звичні нам типові «однушки» — велике питання.
«Зараз на ринку нерухомості поняття комнатности стає все більш розпливчастим, і воно буде розмиватися й далі, — розповів керівник аналітичного центру «Інком-Нерухомість» Дмитро Таганов. — Наприклад, бувають випадки, коли на «вторинку» потрапляють об'єкти з сегменту новобудов, не розділені на кімнати, — це просто одне велике простір, скажімо, в 100 кв. м, формально вважається однокімнатною квартирою».
«Раніше «однушка» складалася з маленькою і, як правило, незручною кухні, а також вітальні, яка одночасно була ще і спальнею. Зараз на перший план виходять нові формати: студія і «евродвушка». У студії вітальня, кухня і спальня об'єднані, а «евродвушка» складається з вітальні-кухні і окремої спальні. Ці формати глибоко вкоренилися на заході і, думаю, в майбутньому повністю витіснять звичайні однокімнатні квартири», — вважає Марія Литинецкая.
Категория: Недвижимость