Країна як один квартал: названі кращі молоді архітектори Росії
Опубликованно 24.10.2017 07:52
У Иннополисе (Республіка Татарстан) підвели підсумки Першої молодіжної архітектурної бієнале — конкурсу для архітекторів молодше 35 років, які працюють в Росії (громадянство і місце проживання значення не мають). У рамках бієнале 29 молодим архітекторам і авторським колективам потрібно було розробити проект багатофункціонального міського кварталу. До складу міжнародного журі, яке очолив засновник архітектурного бюро SPEECH Сергій Чобан, увійшли архітектори Олександр Цимайло, Юлій Борисов, Юлія Бурдова, Кес Каан, Міккелі Фрост, Крістос Пассас.
«РБК-Нерухомість» публікує проекти переможців, а також концепції, удостоєні особливої згадки журі.
Спеціальна згадка журі
Спеціальна згадка журі — архітектурне бюро Wall (Москва)
(Фото: архітектурне бюро Wall)
Проект столичного бюро Wall демонструє методологію створення середовища існування нового типу, призначеної для цивілізації, вже зробила в своєму розвитку крок до синтезу біологічного і антропогенних матерій. Новий біотип і психотип городян диктує переосмислення організму житлової чарунки і пошук принципів розселення і формування просторового каркасу міста. Фактично житлова комірка стає третьою оболонкою людини нарівні з його шкірою, одягом, представляючи собою індивідуальну адаптивну капсулу з власним мікрокліматом і можливістю переміщення на магнітних подушках за принципом левітації.
Простір середовища проживання, локація та функціональний склад задаються індивідом. Вихідний ландшафт міського кварталу являє собою набір точок тяжіння, що створюють силове поле, в межах якого можна розмістити будь-яку необхідну кількість житлових капсул. Залежно від психотипу і комунікативних потреб жителя в ландшафті виникають парки, архіпелаги (горизонтальне сусідство певного числа капсул) або вертикальні мурашники.
Новий місто являє собою зібрання природних фактур і станів (ущелина, річка, гори, ліси, поля, сади, савани, рівнини), приховують у своїй структурі громадські простору та інституції, живлять і обслуговують надземні житлові структури. Геометрія ландшафту, подібна поверхні Місяця, має поліцентричною структурою з серією локальних центрів — кратерів.
Спеціальна згадка журі — авторський колектив Олени Каширіної, Ігоря Каширіна (Москва)
Прообразом архітектурно-планувальної ідеї проекту московських архітекторів Ігоря і Олени Кашириных став брус, складений у кілька чарок. Отримана таким чином структура, в якій чергуються щільні і прозорі блоки, і була покладена в основу рішень генерального плану. Фактично квартал сформований однією будівлею, що складається з чотирьох прямокутних у плані корпусів, розташованих на єдиному стилобаті.
На покрівлі стилобату всередині кожного з корпусів створений упорядкований двір. Між собою двори з'єднані системою переходів, крім того, з кожного по спеціальним пандусом можна потрапити на одну з чотирьох пішохідних площ, які оточують будівлю по зовнішньому периметру. Розміщення дворів на стилобаті не тільки гарантує повну відсутність у них машин, але і ставить чітку ієрархію суспільних і суспільно-приватних просторів у структурі кварталу. Кожен двір має свій характер: у першому розташований шаховий клуб, у другому — дитячий майданчик, у третьому — спортивне поле, а четвертий двір організований як зона барбекю.
Різний функціонал отримали і площі, прилеглі до будівлі з зовнішньої сторони: одну передбачається оформити як медиалекторий під відкритим небом, іншу перетворити на ринок вихідного дня, третю зробити прогулянкової зоною вбудованого дитячого садка. Архітектурне рішення будівлі та благоустрій усіх громадських просторів кварталу виконані в єдиній модульної сітки з кроком 7,5х7,5 м.
Приз від уряду Республіки Татарстан
Спеціальний приз — архітектурна майстерня «2Портала» (Воронеж)
(Фото: архітектурна майстерня «2Портала»)
Периметрально-комбінована схема забудови, запропонована воронезької майстерні «2Портала», дозволяє умовно розділити простір кварталу на кілька подкварталов, які мають власні дворові території. Така структура створює камерні відокремлені двори і одночасно формує єдине плавно перетікає простір, забезпечуючи логічне взаємодія всіх елементів кварталу. Квартал розділений на три основні зони: житлову традиційну, житлову активну і суспільно-рекреаційну.
Згідно з проектом, центральне місце в композиції генплану займає міжквартальний сквер, слугує сполучною ланкою між громадською зоною і житловими будинками. Розгорнутий кут скверу підсилює виразність ансамблю, забезпечуючи його комунікацію з зовнішньої міським середовищем. На перших поверхах активного житла розташувалися приміщення комерційного призначення, а також зона коворкінгу. Традиційне житло, що становить основну частину забудови кварталу, відсилає до образу звичного приватного будинку з двосхилим дахом.
Ключовою особливістю житлових будинків є дворівневі граундхаусы на нижніх поверхах з приквартирными ділянками, терасами і окремим входом. Використання композитних матеріалів у поєднанні з клінкерної облицюванням демонструє гармонійне співіснування прогресу і традицій. Доступ автомобілів на територію кварталу, крім спецтехніки, обмежений, гостьова парковка організована по його зовнішньому периметру.
Бронзовий приз
Бронзовий приз — Олег Манів (Санкт-Петербург)
Олег Манів розділив свій квартал на взаимопересекающиеся простору житлового та громадського призначення. Такий підхід, на думку архітектора, допоможе об'єднати представників різних вікових груп та інтересів. Блок А, або «Міські вілли» — це традиційна малоповерхова житлова квартальна забудова, яка передбачає чіткий поділ простору на приватне і суспільне. Затишні внутрішні дворики тут доповнені розвиненими експлуатованими терасами, а весь перший поверх відведений під розміщення громадських функцій.
Блок B являє собою витягнуте в плані триповерхова будівля громадського центру, розташоване точно посередині кварталу і покликаний акумулювати просвітницькі, торгові і розважальні функції в масштабі всього прилеглого району.
Впритул до центру примикає вертикальна домінанта кварталу з незабутнім V-образним силуетом — блок З апартаментами для тимчасового проживання. Трактовані як окремі осередки, згруповані на схилі «гори», вони володіють прекрасними видовими характеристиками і одночасно формують яскравий, іконічний характер будівлі.
Нарешті, блок D — це комплекс, який складається із житлових кластерів, розрахованих на спільне проживання кількох людей в окремих студіях і мають просторами для спільного ведення господарства і проведення часу. Житлові модулі кожного кластера мають телескопічні тераси, що функціонують в літній час і забираються на зимовий період, випливає з опису проекту.
Срібний приз
Срібний приз — Надія Коренєва (Москва)
В основі проекту москвички Надії Кореневої лежить принцип residential script — програмування кодів розвитку житлового середовища — з включенням комерційних і соціальних об'єктів. В якості вихідного ділянки обрана територія 240x240 м, яка розділена на дев'ять житлових одиниць розміром 60х60 м. Основу кожної з них, у свою чергу, складають універсальні міські осередки 30х30 м, що виступають у якості незмінного стаціонарного компонента.
У центрі кожної такої комірки розташовані сходово-ліфтова клітка і необхідні інженерні блоки, йдеться в описі проекту. Конструктивно кожна з них є дворівневою, з можливістю трансформуватися у дві однорівневі. Таке архітектурно-планувальне рішення дозволяє забезпечити високу щільність забудови при відносно низькій поверховості (4-6-8 поверхів), вибудувати складну ієрархію суспільних просторів і закласти в основу проекту можливість трансформації міський тканини при збереженні її характеру.
Найважливішою складовою проекту є інтегрований механізм управління процесом трансформації. SCRIPT LAB (Бюро міських трансформацій) являє собою центр досліджень і проектування, що реагує на мінливі запити городян, адаптуючи під них середовище.
Золотий приз
Золотий приз — архітектурна група CITIZENSTUDIO (Москва)
(Фото: Citizenstudio)
Квартал, спроектований московської архітектурної групою Citizenstudio, покликаний об'єднати міські протилежності — периферію і центр, створивши типологічний гібрид, який увібрав би в себе зелену середу окраїнних панельних районів і високий градус соціально-культурному житті центральних. Габарити кварталу (250х250 м) дозволяють розглядати його як повноцінну міську структуру, що складається з декількох шарів, градація яких визначає ступінь приватності просторів, так і їх характер (від переважно громадського до усамітнено-приватного), говориться в описі проекту.
Архітектори винесли на периметр кварталу активні перші поверхи з громадськими функціями і центральну площу. Міжквартальний лінійний парк — альтернатива традиційному двору — є простором, що належить усім жителям кварталу і ними розвивається. Основним елементом формування локальних мікросообществ в проекті архітектори називають микродворы при окремих під'їздах (не більше 20-25 квартир).
Проект передбачає використання типологій забудови та архітектурних рішень, які максимально відповідають критеріям співмасштабності людині (висота забудови — шість поверхів з локальним підвищенням до семи поверхів, відсутність протяжних фасадів, поперечні габарити внутрішньоквартальних просторів).
Про заснування Російської молодіжної архітектурної бієнале стало відомо навесні цього року. За словами глави Мінбуду РФ Михайла Мене, рішення заснувати бієнале було прийнято для розвитку урбаністичної культури та архітектури в Росії, пошуку та заохочення талановитих молодих архітекторів. Формат бієнале передбачає проведення художніх виставок та творчих конкурсів раз у два роки.
Категория: Недвижимость